Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare garsoniera fara cadastru
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare garsoniera fara cadastru

Buna seara,
Mine voi incheia un precontract pentru cumpararea unei garsoniere.
Aceasta nu are cadastrul facut. Se poate face tranzactia ?
Avansul pentru vanzator este 1000E si comisionul agentie 400 E( pe care il vrea in avans). Precontractul se face la notar.
La ce trebuie sa fiu atenta ?
Multumesc !
cbutan, utilizator
Antecontractul sa aibe un termen scurt de timp, pana la efectuarea cadastrului si intabularii, neavand cadastru si intabulare acest antecontract nu este notat in CF si deci nu este opozabil si altor persoane. Puneti clauze penale , arvuna, prin care daca vanzarea nu se va efectua din culpa promitentului vanzator acesta va va restitui dublul sumei perceouta de acesta cu titlu de avans, clauza de nerazgandire..