Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz si concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz si concediu de odihna

Am primit, azi,o oferta de munca pe care am acceptat-o. Maine trebuie sa imi anunti seful de decizia luata si evident de faptul ca demisionez. Nu stiu insa cum sa fac astfel incat sa nu fie probleme...stiu ca perioada de preaviz este de 20 de zile lucratoare....eu mai am 14 zile de concediu de odihna de anul trecut. Pot sa mi le iau in perioada de preaviz? Daca da, as putea sa imi depun maine demisia, sa mai merg la munca 6 zile si abia dupa aceea sa intru in concediu?
Trebuie sa respectati perioada de preaviz,daca e de acord angajatorul
puteti face si asa ,daca nu la plecare va plateste concediu de odihna neefectuat
Poate actualul angajator va intelege si accepta incetarea raprturilor de munca cu acordul partilor (art.55 lit.b).
Si propunerea dv. de a mai lucra 6 zile este buna dar tot angajatorul trebuie sa fie intelegator altfel va poate spune ca la incetarea CIM va plateste concediul neefectuat iar dv. trebuie sa efectuati preavizul.
Atentie, durata preavizului este cea inscrisa in CIM si cred ca este 15 zile.
din pacate, potrivit noului cod al muncii perioada de preaviz este de 20 de zile lucratoare

De la 01.05.2011 poate fi pana la 20 de zile. Nu aveti CIM mai vechi? Ati modificat perioada de preaviz dupa 01 mai?
Art.81 (4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
ContSters42179, utilizator
claudia_mirela84 a scris:

din pacate, potrivit noului cod al muncii perioada de preaviz este de 20 de zile lucratoare

Cred ca ati interpretat eronat prevederile art.81 C.mun... nu exista asa ceva ... Codul Muncii reglemeneteaza durata maxima a termenului de preaviz si obligativitatea acestuia ca termen fix.