Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz si concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz si concediu de odihna

Am primit, azi,o oferta de munca pe care am acceptat-o. Maine trebuie sa imi anunti seful de decizia luata si evident de faptul ca demisionez. Nu stiu insa cum sa fac astfel incat sa nu fie probleme...stiu ca perioada de preaviz este de 20 de zile lucratoare....eu mai am 14 zile de concediu de odihna de anul trecut. Pot sa mi le iau in perioada de preaviz? Daca da, as putea sa imi depun maine demisia, sa mai merg la munca 6 zile si abia dupa aceea sa intru in concediu?
Atentie! Nu se mai da preaviz in concediu de odihna si nici nu se poate lua concediu in preaviz.
oanagabriela a scris:
Atentie! Nu se mai da preaviz in concediu de odihna si nici nu se poate lua concediu in preaviz.

Si temeiul legal pentru aceasta afirmatie ar fi?