Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general preturi diferite
Discuție deschisă în Contabilitate în general

preturi diferite

am o situatie ciudata la care as vrea o precizare.de la conducere mi s-a transmis ca pot sa vand in depozit sur cu 75 lei/cut si la cei care cumpara sistem complet de acoperis cu 70lei/cut(acest pret este calculat intr-un program transmis de la firma mama) marfa intra la mine de la ei si am pret stabilit de ei(impus)la vanzare.intrebarea e pot eu sa vand odata mai scump odata mai ieftin?
Cand vindeti cu 70lei/cut, de fapt acordati o reducere comerciala de 5 lei/cut.
Pe factura se trece pe prima linie marfa cu pretul de vanzare 75 lei/cut, iar pe randul 2 scrieti reducere pret -5 lei/cut.