Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie neacceptata,salarii neplatite,amenintari...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie neacceptata,salarii neplatite,amenintari...

Buna ziua,
in data de 18 aprilie mi-am inaintat demisia( in prezenta catorva martori)specificand ca doresc ca incheierea contractului de munca sa se faca cu acordul ambelor parti si fara efectuarea preavizului,intrucat la data respectiva exista o intarziere la plata salariului de 18 zile.
De atunci incerc,fara succes, sa inchei raporturile de munca la respectiva societate.De cate ori i-am contactat au pretins ca nu am scris demisia sau ca s-a pierdut, ca trebuie sa fac o alta, cu data curenta si cerand concediu fara plata pentru intervalul de timp scurs de la plecarea mea pana in prezent.Mi se refuza plata salariilor,returnarea Cartii de munca si primesc amenintari telefonice.Am facut sesizare la ITM Bucuresti dar inca nu am primit nici un raspuns.Am primit notificare scrisa ca lipsesc nemotivat si voi fi supusa penalizarilor,precum si ca am lipsa in gestiune, desi nu am preluat niciodata gestiune, nu exista un inventar ,
nu exista magazie cu cheie,iar functia pe care am ocupat-o a fost de receptioner sef,respectiv guvernanta hotel, nicidecum de gestionar.Ce pot face ca sa scap de cosmarul acesta?X-(
Nu ati depus demisia. Ati depus o cerere de incetare cu acordul partilor, angajatorul putand sa refuze. In cazul demisiei angajatorul nu aproba, el ia la cunostinta de intentia dv. si dupa expirarea perioadei de preaviz are obligatia sa va incetesze contractul. Si cererea cu acordul partilor si demisia se depun cu nr. de inregistrare sau se trimite prin corespondenta cu confirmare de primire.
Regula în materie de încetare a contractului individual de muncă din iniţiativa salariatului este încetarea după expirarea unui termen de preaviz, în condiţiile art. 81 din Codul muncii. Prin excepţie, exista posibilitatea demisionari fara preaviz in urmatoarele situatii:
- angajatorul renunta la termenul de preaviz - art.81 alin.7 C.mun.
- angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca - art.81 alin.8 C.mun.

Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
freeelis a scris:

Regula în materie de încetare a contractului individual de muncă din iniţiativa salariatului este încetarea după expirarea unui termen de preaviz, în condiţiile art. 81 din Codul muncii. Prin excepţie, exista posibilitatea demisionari fara preaviz in urmatoarele situatii:
- angajatorul renunta la termenul de preaviz - art.81 alin.7 C.mun.
- angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca - art.81 alin.8 C.mun.

Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.

Cum poate face salariatul dovada depunerii demisiei?
~ Conținut șters la cerere ~
Bora Irina a scris:

freeelis a scris:

Regula în materie de încetare a contractului individual de muncă din iniţiativa salariatului este încetarea după expirarea unui termen de preaviz, în condiţiile art. 81 din Codul muncii. Prin excepţie, exista posibilitatea demisionari fara preaviz in urmatoarele situatii:
- angajatorul renunta la termenul de preaviz - art.81 alin.7 C.mun.
- angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca - art.81 alin.8 C.mun.

Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.

Cum poate face salariatul dovada depunerii demisiei?

Practic, salariatul va prezenta demisia scrisă direct şi personal angajatorului si o va inregistra in registrul de intrare/iesire documente sau o poate trimite prin posta printr-o scrisoare recomandata cu confirmare de primire.

Refuzul de a inregistra demisia se poate dovedi si cu martori.