Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Procedura demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Procedura demisie

Buna ziua

As dori un ajutor din partea dvs. la urmatorele trei aspecte:

1) care este cea mai optima procedura pentru demisia din functie intr-o firma (persoana cu functie de executie)?

2) exista un model de demisie standard conform noului cod al muncii? As putea sa gasesc linkul?

3) este luata in considerare daca o demisie se anunta printr-un e-mail intern catre toata conducerea, personalul firmei? Are putere juridica mailul de instiintare privind demisia, transmis in cadrul firmei?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Citeste art 81 din Codul muncii si o sa te lamuresti.
La firma trebuie sa aveti in mod sigur un asemenea formular. Demisia se face in scris in baza art. 81 CM republicat, nu trebuie motivata.

D E M I S I E

Subsemnatul (a) _______________________________________, salariat la
___________________________________, în functia de ____________________,
va rog sa luati act de demisia mea, urmând sa încetez activitatea la data de
________________.
Perioada de timp dintre prezenta notificare si data încetarii activitatii reprezinta
preavizul de ___ zile calendaristice prevazut în contractul individual de munca. În
cazul în care doriti sa renuntati partial sau total la preaviz va rog sa-mi comunicati.
Data _______________ Semnatura __________________

Art. 81. - (1) Prin demisie se înţelege actul unilateral de voinţă a salariatului care, printr-o notificare scrisă, comunică angajatorului încetarea contractului individual de muncă, după împlinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de părţi în contractul individual de muncă sau, după caz, cel prevăzut în contractele colective de muncă aplicabile şi nu poate fi mai mare de 20 de zile lucrătoare pentru salariaţii cu funcţii de execuţie, respectiv mai mare de 45 de zile lucrătoare pentru salariaţii care ocupă funcţii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
(6) În situaţia în care în perioada de preaviz contractul individual de muncă este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzător.
(7) Contractul individual de muncă încetează la data expirării termenului de preaviz sau la data renunţării totale ori parţiale de către angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fără preaviz dacă angajatorul nu îşi îndeplineşte obligaţiile asumate prin contractul individual de muncă.

Art. 260. - (1) Constituie contravenţie şi se sancţionează astfel următoarele fapte:
....
n) nerespectarea prevederilor legale privind înregistrarea de către angajator a demisiei, cu amendă de la 1.500 lei la 3.000 lei;
ContSters61634, utilizator
Sa aveti in vedere sa vi se intocmeasca o fisa de lichidare.
raulmotica a scris:

Buna ziua

As dori un ajutor din partea dvs. la urmatorele trei aspecte:

1) care este cea mai optima procedura pentru demisia din functie intr-o firma (persoana cu functie de executie)?

2) exista un model de demisie standard conform noului cod al muncii? As putea sa gasesc linkul?

3) este luata in considerare daca o demisie se anunta printr-un e-mail intern catre toata conducerea, personalul firmei? Are putere juridica mailul de instiintare privind demisia, transmis in cadrul firmei?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

1. Nu exista nicio procedura optima pentru demisie ... daca va dati demisia , atunci aceasta poate fi cu au fara preaviz.
Regula in materia demisiei este incetarea c.i.m. dupa efectuarea unui preaviz. Insa in conditiile pevazute de Codul Muncii, salariatul poate demisiona fara preaviz.

2. Daca doriti sa nu efectuati preavizul , atunci incercati varianta incetarii c.i.m. cu acordul partilor - art.55 li.b C.mun. - situatie in care nu se acorda preaviz.

3. Transmiterea cererii de demisie prin mail poate avea valoare juridica dar numai in anumite conditii.
De ce nu inregistrati demisiadirect la angajator ? ... sau o puteti trimite printr-o scrisoare cu confirmare de primire.

@ giv
Nu are importanta daca i se intocmeste sau nu fisa de lichidare.
De ce nu are importanta?
Daca se pomeneste mai tarziu ca ii imputa ceva.
Pe langa cererea de demisie sa solicite si lichidarea.
Chiar daca se va trezi ca i se imputa ceva, tot se poate angaja raspunderea lui ... Răspunderea patrimonială în dreptul muncii are ca temei contractul individual de muncă şi se întemeiază pe normele şi principiile răspunderii civile contractuale.