avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... distrugere?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

distrugere?

Buna ziua,

Am urmatoarea problema: nu de mult am achizitionat un apartament dar nu si loc de parcare. De-atunci, desi parcarea este mai mult goala, chiar daca las masina 2 ore in parcare dezvoltatorul imi solicita sa o mut urgent. Am parcat-o intr-o seara chiar langa bloc, nu am blocat drumul de acces sau vreun loc de parcare; dl dezvoltator a venit si mi-a desumflat 2 anvelope. Exista vreun temei legal pt a-l actiona in judecata? Ce drepturi mai are dansul sa exercite presiuni asupra mea sau a celor care de-acum suntem proprietari in acel bloc? Nu am parcat pe locurile lui, pe care nu le-a vandut, cel mult putea sa sesizeze asociatia blocului, cred, ca am incalcat regulamentul de condominiu. Astept un sfat, o parere. :) Multumesc
Cel mai recent răspuns: elba2406 , utilizator 17:26, 28 Iunie 2011
''ochi pt ochi si dinte pt dinte''
Daca este vorba de distrugere prin taiere .. inseamna ca s/au creat prejudicii, ce trebuie recuperate, iar fapta infractionala trebuie pedepsita (asa cum apare in speta din juriusprudenta, redata de @pop sorin)
Daca situatia dvs este similara, puteti sa formulati plangere, iar pentru dovedirea faptuitorului pe care/l banuiti puteti cere vizionarea imaginilor inregistrate de camera de supraveghere.. Organele competente vor obtine imaginile, cu siguranta.
Nu ati specificat prin ce mod vi s/au desumflat rotile..
Oricum, daca dvs. considerati ca sunteti sicanata, sau deranjata de atitudinea acelui " dezvoltator" puteti sa sesizati organele de politie, macar pentru a/l atentiona sa gaseasca un alt mod de abordare pentru reglementarea neintelegerilor.
Cu privire la aspectele privind spatiul din jurul blocului, tineti cont de cele aratate in postul meu anterior.
Chiar daca spatiul este al omului in cauza, nu procedeaza corect. Daca doreste sa inchiriati un loc pentru parcare, din spatiul prprietatea lui, trebuie sa o faca civilizat, fara sa se atinga de bunul dvs.
va multumesc pt raspunsurile de mai sus; acum dl dezvoltator s-a gandit sa amplaseze, pe unul dintre spatiile dansului (un spatiu de parcare) un generator sau un chiller, inca nu stim, pt spatiul comercial pe care il are inchiriat la parterul blocului. Evident ca noi, locatarii, nu am fost intrebati sau anuntati de aceasta intentie a dansului. Pt cei care au balconul deasupra acelui spatiu este un lucru f deranjant, atat ca zgomot (banuiesc) cat si inlesnirea eventualilor binevoitori de a sparge apartamentele. Putem face ceva in acest sens? Noi, proprietarii, avem ceva de spus in toata afacerea asta? se pare ca aventurile continua la noi, nu ne plictisim deloc. :) Ne simtim de parca stam cu chirie si doar cotizam pt diverse. Avem chiar si program pentru vizitatori :)
Ultima modificare: Marți, 28 Iunie 2011
elba2406, utilizator
elba2406 a scris:

va multumesc pt raspunsurile de mai sus; acum dl dezvoltator s-a gandit sa amplaseze, pe unul dintre spatiile dansului (un spatiu de parcare) un generator sau un chiller, inca nu stim, pt spatiul comercial pe care il are inchiriat la parterul blocului. Evident ca noi, locatarii, nu am fost intrebati sau anuntati de aceasta intentie a dansului. Pt cei care au balconul deasupra acelui spatiu este un lucru f deranjant, atat ca zgomot (banuiesc) cat si inlesnirea eventualilor binevoitori de a sparge apartamentele. Putem face ceva in acest sens? Noi, proprietarii, avem ceva de spus in toata afacerea asta? se pare ca aventurile continua la noi, nu ne plictisim deloc. :) Ne simtim de parca stam cu chirie si doar cotizam pt diverse. Avem chiar si program pentru vizitatori :)


nu are nimeni un raspuns? :(

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Masina lovita in loc de parcare ocupat abuziv georgianaflorina georgianaflorina Buna seara, Va rog spuneti-mi cum ar trebui sa procedez in situatia urmatoare si la ce ar trebui sa fiu atenta in perioada urmatoare: 1. Locuim de 6 ani ... (vezi toată discuția)
Dezumflarea anvelopelor salbaticu salbaticu aseara patronul unei bodegi din fata blocului meu mia desumflat toate anvelopele de la masin mea parcata pe parte bodegi lui am chemat potitia au venit si cu ... (vezi toată discuția)
Gheata cazuta de pe bloc, masina avariata pe loc de parcare propriu din proximitatea blocului. cum pot recupera costurile reparatiei? andrei0102 andrei0102 Buna ziua, Zilele trecute, in timp ce eram in apartamentul in care locuriesc, de pe acoperisul blocului au cazut bucati de gheata care au spart parbrizul ... (vezi toată discuția)