Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... radiere sucursala
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

radiere sucursala

Un SA din UE intra in insolventa. Are o sucursala In Romania pe care vrea sa o radieze. Sucursala nu are datorii la stat dar are furnizori neplatiti si salarii restante (contributiile au fost platite sau mai bine zis retinute de stat in urma unei recuperari de TVA). Daca curatorul numit la firma mama ia decizia scrisa sa preia aceste datorii ale sucursalei in conturile firmei mama si sa le inscrie in masa credala se poate face radierea sucursalei prin trecerea acestor datorii pe profitul sucursalei si apoi raspunderea sa revina lichidatorului din UE?
Multumesc
Gasiti raspunsul in legea 637/2002