Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare atestat de avocat sau ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare atestat de avocat sau autentificat de notar?

Pentru vanzarea-cumpararea doar a unui garaj (constructie provizorie)al carui teren apartine primariei, este obligatorie incheierea contractului in forma autentificata sau este suficienta atestarea sa de catre un avocat?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
roxanel a scris:

buna ziua.
imi pare rau sa va contrazic, dar pt. vanzarea de bunuri imobile nu este obligatorie autentificarea notariala.
doar pt. terenuri exista aceasta obligativitate.

In baza Protocolului mentionat mai sus incheiat intre ANCPI si Uniunea Notarilor, Oficiul de Cadastru intabuleaza dreptul de proprietate asupra imobilelor (prin imobile se inteleg si constructii, si terenuri), dobandit doar prin acte autentificate de notarii publici.
Gasiti Protocolul aici:
[ link extern ]
@Narcisa Protocolul mentionat nu se aplica in speta, in acele acte este vorba despre imobilele care fac obiectul Legii nr. 255/2010, privind exproprierea pentru cauza de utilitate publica, ipotecii si in general imobilelor ce apartin domeniului public.
In dr. privat doar terenurile indiferent de situarea lor intravilan sau extravilan se instraineaza prin act autentic, constructiile se instarineaza valabil si prin act sub semnatura privata.
In speta doar terenul apartine domeniului public constructia apartine unei persoane fizice de dr. privat si deci se aplica regulile de dr.comun.
Stiti voi ceva insa este vorba despre imobilele cu destinatie de locuinta insa in cazul unui garaj... nu cred.
Vasile Mihaela, Consilier juridic
Potrivit Legii nr. 114/1996 asa cum a fost modificata de OUG 210/2008, numai pentru instrainarea imobilelor locuinte se cere forma autentica. Astfel, art. 10 indice 1 din Legea nr. 114/1996, astfel cum a fost modificat prin aceasta ordonanta de urgenta, prevede: ”Locuintele si unitatile individuale pot fi înstrainate si dobandite prin acte juridice intre vii, încheiate în forma autentica, sub sanctiunea nulitatii absolute". Per a contrario pentru celelalte constructii care nu sunt locuinte , deci in cazul de fata si pentru vanzarea unui garaj nu se cere indeplinirea formei autentice ad validitatem.
m13d a scris:

@Narcisa Protocolul mentionat nu se aplica in speta, in acele acte este vorba despre imobilele care fac obiectul Legii nr. 255/2010, privind exproprierea pentru cauza de utilitate publica, ipotecii si in general imobilelor ce apartin domeniului public.
In dr. privat doar terenurile indiferent de situarea lor intravilan sau extravilan se instraineaza prin act autentic, constructiile se instarineaza valabil si prin act sub semnatura privata.
In speta doar terenul apartine domeniului public constructia apartine unei persoane fizice de dr. privat si deci se aplica regulile de dr.comun.
Stiti voi ceva insa este vorba despre imobilele cu destinatie de locuinta insa in cazul unui garaj... nu cred.

Am lecturat si eu protoculul la care faceti referire, insa nu am observat ca se face referire doar la acele acte care privesc imobilele ce fac obiectul legii 255/2010.
Protocol de colaborare

Protocol de colaborare incheiat intre ANCPI si CNADNR privind receptia si inscrierea in cartea funciara a dreptului de proprietate al statului roman si a dreptului de administrare al CNADNR - SA asupra imobilelor care fac obiectul Legii nr. 255/2010, privind exproprierea pentru cauza de utilitate publica, necesara realizarii unor obiective de interes national, judetean si local

Protocol de colaborare

Protocol de colaborare incheiat intre ANCPI si Ministerul Agriculturii si Dezvoltarii Rurale... etc.
As vrea sa ma convinga cineva cu un citat dintr-o lege speciala care statueaza negru pe alb ca o constructie care nu are destinatie de locuinta se instraineaza prin act autentic.