Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Preluare leasing de la PF la PJ
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Preluare leasing de la PF la PJ

Buna ziua,

as dori ca societatea la care sunt si administrator cu cota de 50% ( diferenta de 50% ii detine sotul) sa preia leasing-ul autoturismului la care eu sunt utilizatorul. Se poate face tranzactia? Este legal?

Contractul de preluare ar trebui sa aiba vreo valoare minima?
Buna seara!
Luati legatura cu proprietarul autoturismului, respectiv cu societatea de leasing, si cu acordul acesteia il puteti prelua. SUCCES!
Se va face o novatie cu schimbare de debitor, insa este necesar acordul firmi de leasing. Aveti in vedere faptul ca, la preluare , firma dvs va fi verificata din punctul de vedere al rentabilitatii si financiar contabil.
Multumesc mult! Asa voi face!