Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Coplata din sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Coplata din sanatate

Conform legii de coplata din sanatate se excepteaza de la coplata pensionarii cu pensiile sub 740 de lei. As dori sa stiu daca este sau nu discriminare cand nu se iau in calcul toate categoriile de cetateni..Adica, daca eu iau in mana netul de 690 de lei, am 30 de ani si lucrez in institutie de stat, platitor la zi cas, sa platesc obligatoriu, nu sunt discriminata? Nu suntem toti oameni? Nu detin cunostinte juridice, dar as dori sa stiu daca pot face ceva, astfel incat sa fim scutiti de aceasta coplata toti care avem veniturile mici....Si eu sunt om!
Multe nedreptati sunt in tara asta , aveti perfecta dreptate .Cei care au si copii , au venitul pe membru de familie si mai mic dar nu conteaza , toata lumea plateste . Si la RATB toti pensionarii , indiferent de pensie circula gratuit , de asta sunt autobuzele pline , iar cine are 700 lei plateste abonament intreg .