Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... anulare decizie de restructurare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

anulare decizie de restructurare

sunt angajata la o firma pe postul de operator calculator! din pacate din cele 2 posturi unul l-au restructurat adica pe al meu si stau in preaviz muncind 4 ore si mai scrie in decizie ca imi da si 1 salariu compesatoriu! Intre timp colegul meu si-a dat demisia si cei de la firma mi-au propus mie sa raman in continuare,precizez ca preavizul se termina marti 14.06.2011! Acuma ei vor sa anuleze decizia mea de restructurare ca eu sa nu mai primesc acel salariu compesatoriu ! Pot face acest lucru ,adica e legal?Va multumesc anticipat!
deea30, utilizator
Da, pot sa anuleze decizia de concediere, daca intre timp unul din posturile potrivite pentru dvs. a devenit vacant.

Nu inteleg insa ce va doriti dvs.:
1. sa ramaneti in firma + salariu compensator?
2. sa ramaneti in frima?
3. sa plecati cu salariu compensator?
Ma gandeam daca pot ramane in firma si sa -mi dea si salariul compesator!
Asta nu se poate. Salariul compensator este tocmai asta: compensatia pentru concediere (ca sa va ajute macar putin pana va gasiti un alt serviciu, sa compenseze suferinta morala a concedierii). Si fara concediere si cu salariu nu se poate.
deea30 a scris:

Ma gandeam daca pot ramane in firma si sa -mi dea si salariul compesator!

Salariile compensatorii se acorda in cazul concedierii pentru motive neimputabile salariatilor.

Angajatorul poate revoca decizia de concediere , situatie in care dvs nu mai primiti salariul compensatoriu si veti fi angajata pe acel post devenit vacant.