avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CO neefectuat vs. compensare in bani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CO neefectuat vs. compensare in bani

Situatia mea este asa:
incepand cu 1 iulie voi intra in concediu pt crestere copil. Din anumite motive, nu am putut efectua CO aferent anului 2011 (am "beneficiat" de o rechemare din CO din partea conducerii unitatii) . Avand in vedere aceasta situatie, coroborat cu faptul ca de la 1 iulie CIM ul meu va fi suspendat, iar CO se compenseaza cu bani doar la incetarea CIM...ce solutie legala am sa beneficiez de banuti?? Seful nu mi aproba compensarea in bani decat daca i arat "litera legii"#-o
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:00, 9 Iunie 2011
ART. 146 din Codul Muncii, alin (4):

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
dana dgb a scris:

ART. 146 din Codul Muncii, alin (4):

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.



multumesc. Asta stiam deja...dar tocmai aici este problema CIM-ul meu nu inceteaza ci se suspenda. Acum eu ce fac???Pierd banii?? Ca ...tot conf. legii "nu pot renunta la drepturile mele"
Legea este clara numai la incetarea c.i.m. , CO neefectuat se compenseaza in bani ... eu as merge pe art.146 alin.2 si 3 C.mun. si as solicita CO dupa terminarea CCC.
freeelis a scris:

Legea este clara numai la incetarea c.i.m. , CO neefectuat se compenseaza in bani ... eu as merge pe art.146 alin.2 si 3 C.mun. si as solicita CO dupa terminarea CCC.


pana atunci (adica peste 2 ani) o parte din CO se prescrie (avand de luat si din 2010#-o

ma gandeam ca , pot gasi pe undeva acele "motive intemeiate" pt care pot solicita compensarea in bani:sorry:
Nu are cum sa se prescrie ... termenul este de 3 ani ... nu cred ca veti gasi undeva acele ”motive temeinice” pentru care puteti solicita compensarea in bani , atata timp cat Codul Muncii prevede expres ca numai la incetarea c.i.m. , nu si la suspendarea c.i.m., se compenseaza in bani CO neefectuat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu din 2015, pierdut? Radu Palu Radu Palu Am constatat ca mai am zile de concediu din 2015. Daca stiu bine se pot lua in 18 luni de la sfarsitul lui 2015, deci termenul ar fi expirat in iunie anul ... (vezi toată discuția)
Concediu maria2222 maria2222 buna ziua, am 59 de ani si 10 luni, la 59 ani si 6 luni am iesit la pensie la limita de varsta dar m-am angajat in continuare la aceasi firma la care lucram ... (vezi toată discuția)
Acordare concediu odihna olguta79 olguta79 O firma este obligata sa acorde concediu de odihna unui salariat care a fost angajat in perioada mai 2012-noiembrie 2012 , tinand cont ca desfacerea ... (vezi toată discuția)