Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CO neefectuat vs. compensare in bani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CO neefectuat vs. compensare in bani

Situatia mea este asa:
incepand cu 1 iulie voi intra in concediu pt crestere copil. Din anumite motive, nu am putut efectua CO aferent anului 2011 (am "beneficiat" de o rechemare din CO din partea conducerii unitatii) . Avand in vedere aceasta situatie, coroborat cu faptul ca de la 1 iulie CIM ul meu va fi suspendat, iar CO se compenseaza cu bani doar la incetarea CIM...ce solutie legala am sa beneficiez de banuti?? Seful nu mi aproba compensarea in bani decat daca i arat "litera legii"#-o
Multumesc.
ART. 146 din Codul Muncii, alin (4):

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
dana dgb a scris:

ART. 146 din Codul Muncii, alin (4):

Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

multumesc. Asta stiam deja...dar tocmai aici este problema CIM-ul meu nu inceteaza ci se suspenda. Acum eu ce fac???Pierd banii?? Ca ...tot conf. legii "nu pot renunta la drepturile mele"
Legea este clara numai la incetarea c.i.m. , CO neefectuat se compenseaza in bani ... eu as merge pe art.146 alin.2 si 3 C.mun. si as solicita CO dupa terminarea CCC.
freeelis a scris:

Legea este clara numai la incetarea c.i.m. , CO neefectuat se compenseaza in bani ... eu as merge pe art.146 alin.2 si 3 C.mun. si as solicita CO dupa terminarea CCC.

pana atunci (adica peste 2 ani) o parte din CO se prescrie (avand de luat si din 2010#-o

ma gandeam ca , pot gasi pe undeva acele "motive intemeiate" pt care pot solicita compensarea in bani:sorry:
Nu are cum sa se prescrie ... termenul este de 3 ani ... nu cred ca veti gasi undeva acele ”motive temeinice” pentru care puteti solicita compensarea in bani , atata timp cat Codul Muncii prevede expres ca numai la incetarea c.i.m. , nu si la suspendarea c.i.m., se compenseaza in bani CO neefectuat.