Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu

buna ziua, am 59 de ani si 10 luni, la 59 ani si 6 luni am iesit la pensie la limita de varsta dar m-am angajat in continuare la aceasi firma la care lucram si inainte, as vreasa stiu daca mai am dreptul la banii pe concediu?
Daca v-a incetat vechiul contract individual de munca (CIM) trebuie sa va compenseze in bani zilele de CO cuvenite de la inceputul anului si pana la data incetarii CIM.
Potrivit art.146 alin.3 C.mun., la incetarea c.i.m. zilele de CO neefectuate de catre salariat se compenseaza in bani .

Art.146 C.mun.
....
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

In speta, la data platii drepturilor salariale aferente pana la data incetarii primului c.i.m. , angajatorul trebuia sa va achite si compensarea in bani a CO neefectuat.