Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pensie de invaliditate

Buna ziua,
Am 51 de ani, 27 de ani in cimpul muncii si de 3 luni am Contract individual de asigurari sociale cu Casa de pensii si Contract individual de asigurari de sanatate cu CASMB.
Intrebarea este:
In situatia ca ma imbolnavesc, pot beneficia de pensie de invaliditate?
bineinteles sa inceteze Contractul individual.
Au dreptul la pensie de invaliditate asiguratii care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de munca, din cauza:
- accidentelor de munca
- bolilor profesionale si tuberculozei
- bolilor obisnuite si accidentelor care nu au legatura cu munca

Asiguratii care si-au pierdut capacitatea de munca datorita unei boli obisnuite sau unor accidente care nu au legatura cu munca beneficiaza de pensie de invaliditate, daca indeplinesc stagiul de cotizare necesar in raport cu varsta. In speta, dvs trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de minim 22 de ani.