Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi si chitante
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi si chitante

buna seara, lucrez intr-o firma si trebuie sa fac facturi pentru clienti si sa tai chitanta pentru personalul care ia avans numerar si-l returneaza la casierie in caz de neutilizare integrala.
pot sa folosesc facturi si chitante cu numar intern sau pretiparite? ce legi coordoneaza aceste chestiuni? multumesc.
Facturile si chitantele sunt pentru clienti si nu e nevoie sa mai fie pretiparite. Atentie la numerotare. La inceputul anului trebuie ca administratorul sa desemneze persoana care se ocupa de alocarea plajei de serii si numere pentru facturi, chitante, aviz de insotire a marfii, etc, numere care se dau continuu, an dupa an.
Pentru preluarea in caserie a avansului spre decontare neutilizat folositi chitanta si dispozitia de incasare.