Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general facturi stampilate care nu se mai pot utiliza
Discuție deschisă în Contabilitate în general

facturi stampilate care nu se mai pot utiliza

Prin schimbarea softului, nu mai putem utiliza facturile pretiparite existente, ci vom printa pe foaie alba. Ce se face cu stocul de tipizate existent, numerotate si stampilate? Multumesc.
La inventarierea de sfirsit de an se face PV de anulare a acestor tipizate si
se lasa la dosarul unde sunt facturile ex.3(cotor)
In 2013 se face decizie cu numerotarea si seria noilor facturi.
Si le pastrez pana cand? Nu pot sa folosesc numerele neutilizate la facturile noi, iar pe cele pretiparite sa le distrug?
Nu, la sfarsitul fiecarui an se aloca prin decizie o noua serie si o plaja de numere pentru ceea ce se va utiliza in anul urmator, adica pentru facturi, avize si chitante. V-a explicat deja mai sus colega mea, ca trebuie sa anulati aceste serii. De aceea nu le mai puteti aloca facturilor pe care le veti utiliza anul acesta.