Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

buna ziua,
speta este urmatoarea:mama decedata in 1989, 1 copil din alta casatorie, situatie locuinta 1 apartament cu chirie ca toata lumea;tatal a cumparat apartamentul dupa 1990 .din casatoria memei cu tatal au rezultat 3 copii;tatal a decedat in 2011, acum la mostenire copilul mamei are vreun drept asupra apartamentului?este apartamentul bun propriu al tatalui? multumim
da, ap a fost bun propriu al tatalui. ap se imparte egal intre cei 3 copii ai lui.
copilul din prima casatorie a mamei o mosteneste doar pe mama sa, poate mai sunt bunuri ale mamei sau bunuri comune cu tatal vitreg
gi-jane2, moderator
Daca nu a fost dobandit in timpul casatoriei este bun propriu.

Codul familiei

Art. 31
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:
a) bunurile dobândite înainte de încheierea căsătoriei;
Depinde! Dacă exista un contract de vanzare cumpărare cu plata in rate si ultima rata a fost achitată in 1990 după decesul mamei este bun comun. Dacă nu exista un astfel de contract si apartamentul a fost cumpărat direct după decesul mamei atunci este bun propriu al tatălui.
B-)