avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia alimentara nu s-e modifica in functie de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia alimentara nu s-e modifica in functie de salariu ?

Buna ziua ! Numele meu este Radu , am 39 de ani , si sunt din orasul Rasnov - Brasov. In luna noiembrie 2007 am divortat , in urma acestui divort a ramas conform legii sa platesc fiului meu o pensie alimentara in cuantum de 312 lei lunar . Sunt subofiter la Jandarmeria Brasov iar la data respectiva aveam salariu destul de bun. Nu stiu exact cat % din salariu este pensia alimentara , dar au stabilit 312 lei. Dupa cum poate stiti , acum noi cei din Ministerul de Interne am ajuns la niste salarii de mizerie respectiv acum pe data de 14 iunie voi lua salariu aprox. 850-900 lei. Asta in conditiile in care am 1000 de lei rata la banca , am un copil mic (cu noua sotie) , si multe alte cheltuieli. Se pare ca pensia nu au ajustat-o de loc in functie de venitul meu. Intrebarea mea este : Cum sa procedez legal pentru ca pensia alimentara sa fie recalculata in functie de noul meu venit , unde trbuie sa merg , cui trebuie sa ma adresez. Va multumesc !
Trebuie sa promovati in instanta o actiune pentru reducerea pensiei.
Motivele sunt: nasterea unui nou copil si reducerea veniturilor dvs.
Pensia alimentara pentru un copil se stabileste (pana) la 1/4 din venituri.
Daca sunt doi copii, au dreptul la (pana) 1/3 din venituri IMPREUNA.

Litigiul este scutit de taxa de timbru. Cererea se adreseaza judecatoriei de la domiciliul minorului.

p.s. Fara ca dvs. sa cereti cuiva ajustarea pensiei, cine si cum va asteptati sa v-o reduca? Doar nu e cineva, acolo sus, care sa se agite pentru drepturile dvs.
Si daca e logic ca dvs. trebuie sa cereti, este logic ca veti cere sa modifice pensia, tocmai autoritatea care a stabilit-o.
Ultima modificare: Joi, 9 Iunie 2011
smeagull, utilizator
Urmati sfatul lui smeagull. Solicitati instantei ca pensia sa se stabileasca sub forma de procent , si nu in suma fixa. Insa daca vi se va mari salariul in viitor, se va mari si pensia automat :D
Dv ati avut pensia stabilita in suma fixa, nu in procent. Daca ati fi avut pensia stabilita in procent, cei de la contabilitate ar fi aplicat lunar procentul la venitul incasat de dv, iar suma rezultata ar fi variat de la o luna la alta.
In conditiile in care suma pe care o aveti stabilita este in cuantum fix, sunteti cel care trebuie sa va adresati instantei solicitand reducerea cuantumului motivat de faptul ca v-au scazut veniturile si ca mai aveti in intretinere un minor.
Pensia se va stabili luand in calcul veniturile nete pe ultimele sase luni, fara a fi inclusa aici si norma de hrana care, conf. dispo, Codului fiscal, nu intra in categoria veniturilor salariale.
De fapt, inclin sa cred ca nici atunci cand v-a fost stabilita pensia de 312 lei nu a fost luata in calcul norma de harana.
In momentul in care vi s-a nascut cel de-al doilea copil, trebuia sa va adresati instantei in vederea reducerii pensiei pentru primul copil. Apoi, la diminuarea cu 25 %, la fel trebuia sa solicitati diminiuarea.
Pensia va fi stabilita incepand cu data introducerii actiunii,iar pentru periada cat ati avut veniturile mai mici, dar nu ati solictat reducerea, ramaneti cu banii dati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducere pensie de intretinere ContSters289190 ContSters289190 Rog foarte mult sa imi dati si mie urmatoarele lamuriri: Am un salariu mult mai mic decit mi s-a stabilit in 2010 sa platesc o pensie de intretinere . 1 daca ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie alimentara ramonadg ramonadg Am o fiica din prima casatorie careia ii platesc pensie alimentara in procent de 25 % din venitul realizat lunar - aprox 750 lei lunar. Prin hotarare ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ContSters111374 ContSters111374 As avea si eu nevoie de putina indrumare. Sotul meu , este divortat, are un copil din casatoria anterioara,(minor).si acum avem si noi un copil,,tot minor. ... (vezi toată discuția)