Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare

Am terminat in 2009 facultatea de stiinte juridice si administrative Brasov in specializarea administratie publica,in prezent sunt angajata in cadrul unui serviciu de asistenta sociala a unei primarii in calitate de administrator.Va rog sa-mi suneti daca pot sa promovez pe studii superioare tinand cont de situatia sus mentionata si in ce fel (legal).
Sefa mea spune ca la institutiile bugetare nu exista posibilitate de modificare a functiei sau contractului de munca , acesatea fiind ilegale.
Actul aditional, se intocmeste in baza unei dispozitii/ordin care se emite in baza....a ce? :O
Sefa mea spune ca la institutiile bugetare nu exista posibilitate de modificare a functiei sau contractului de munca , acesatea fiind ilegale.

Evident ca sefa dvs. habar nu are ce vorbeste, codul muncii se aplica si institutiilor bugetare si chiar pentru unii sefi mai retardati!X-(
Prin simplul fapt ca anul trecut i-a fost taiat salariul cu 25% (si culmea, "curtea constitutionala"a declarat legala respectiva masura....), i-a fost modificat contractul individual de munca si nici macar nu i s-a cerut acordul, asa ca poate se limiteaza la domeniul ei de activitate sau isi da demisia.

Actul aditional, se intocmeste in baza unei dispozitii/ordin care se emite in baza....a ce?

In baza acordului de vointa, ca si la incheierea contractului individual de munca...#-o
Cerinte:
- post vacant
- un salariat care indeplineste conditiile de studii/calificare/vechime pentru respectivul post vacant
- cerere de modificare a functiei din partea respectivului
Optional (pentru cei mai batuti in cap :)...)- un referat facut de cineva care a citit legislatia si poate sa explice respectivului superior ierarhic ca poate sa astepte pana iese Boc la pensie ca sa abroge cineva aberatia de O.U.G. 34/2009 cu 15% sau poate sa foloseasca codul muncii ca sa isi ocupe postul respectiv in acest an si nu la pastele cailor...

Legea nr. 53/2003 republicată

ART. 16
(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română.
ART. 41
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

Tanjiani, utilizator
Tanjiani a scris:

Actul aditional, se intocmeste in baza unei dispozitii/ordin care se emite in baza....a ce?

In baza acordului de vointa, ca si la incheierea contractului individual de munca...#-o
Cerinte:
- post vacant
- un salariat care indeplineste conditiile de studii/calificare/vechime pentru respectivul post vacant
- cerere de modificare a functiei din partea respectivului
Optional (pentru cei mai batuti in cap :)...)- un referat facut de cineva care a citit legislatia si poate sa explice respectivului superior ierarhic ca poate sa astepte pana iese Boc la pensie ca sa abroge cineva aberatia de O.U.G. 34/2009 cu 15% sau poate sa foloseasca codul muncii ca sa isi ocupe postul respectiv in acest an si nu la pastele cailor...

Legea nr. 53/2003 republicată

ART. 16
(1) Contractul individual de muncă se încheie în baza consimţământului părţilor, în formă scrisă, în limba română.
ART. 41
(1) Contractul individual de muncă poate fi modificat numai prin acordul părţilor.
(2) Cu titlu de excepţie, modificarea unilaterală a contractului individual de muncă este posibilă numai în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.
(3) Modificarea contractului individual de muncă se referă la oricare dintre următoarele elemente:
a) durata contractului;
b) locul muncii;
c) felul muncii;
d) condiţiile de muncă;
e) salariul;
f) timpul de muncă şi timpul de odihnă.

io nu cred ca este corect ce spuneti dvs. in sistemul bugetar, toate functiile se ocupa prin concurs sau examen, nu e vorba numai de o simpla intelegere intre parti.
legea nr. 53/2003
" ART. 30
(1) Încadrarea salariaţilor la instituţiile şi autorităţile publice şi la alte unităţi bugetare se face numai prin concurs sau examen, după caz.
(2) Posturile vacante existente în statul de funcţii vor fi scoase la concurs, în raport cu necesităţile fiecărei unităţi prevăzute la alin. (1).
(3) În cazul în care la concursul organizat în vederea ocupării unui post vacant nu s-au prezentat mai mulţi candidaţi, încadrarea în muncă se face prin examen.
(4) Condiţiile de organizare şi modul de desfăşurare a concursului/examenului se stabilesc prin regulament aprobat prin hotărâre a Guvernului."
asa ca, pe aia cu "postul vacant" si "cerintele"...uitati-o repede... :)
despre promovare, se poate discuta...dar, se realizeaza tot prin concurs sau examen.
in concluzie....unde v-ati gandit dvs. ca intervine partea cu actul aditional... ca io tot n-am priceput? :)
Atata timp cat, (desi) institutiile publice au fost ciopartite (""reorganizate pe standarde de cost, normative de personal, etc") si tot nu isi pot scoate la concurs posturile vacante decat in limita de 15%, inteleg prin incadrare doar angajarea unui nou salariat nicidecum schimbarea meseriei/modificarea functiei unui salariat actual.:angry:

ÎNCADRÁ, încadrez, vb. I. 1. Tranz. A înrăma. 2. Refl. A se potrivi, a se armoniza cu mediul înconjurător. 3. Tranz. (Jur.) A cuprinde într-un text de lege o faptă, p. ext. un delincvent. 4. Tranz. (Rar) A înconjura, a împresura (1). 5. Tranz. și refl. A (se) angaja#-o într-o întreprindere, într-o instituție ♦ Refl. A se integra într-un colectiv, într-o organizație, într-o acțiune etc. 6. Refl. A respecta o anumită limită de timp pentru săvârșirea unei acțiuni. – Din fr. encadrer.

Asta daca vrem sa ocupam postul respectiv acum cand este nevoie, nicidecum la anul si la multi ani, cand poate o sa considere Boc ca ne-a cam ajuns austeritatea, taierile de cheltuieli, interzicerea angajarilor si o sa binevoiasca sa schimbe/abroge minunatia asta de legislatie...

Hai sa vedem daca toate posturile se ocupa prin concurs sau examen... :(

Avem un salariat incadrat pe functia de sofer si care este declarat inapt in fisa de aptitudine pentru a conduce masina, dar este apt pentru a indeplini atributiile de muncitor sau magaziner.
Codul muncii spune ca pot sa il concediez dar trebuie sa ii pun la dispozitie locurile vacante conform pregatirii si conform fisei de aptitudine ca si alternativa la concediere...

Opina mea este ca ii voi schimba functia printr-un act aditional, fara niciun concurs/examen, doar pe baza cererii respectivului si a faptului ca indeplineste conditiile pentru noua functie... :(

Dupa interpretarea dvs., daca toate posturile se ocupa prin concurs, ar trebui sa il concediez (si sa incalc codul muncii prin faptul ca nu ii pun la dispozitie posturile vacante pe care le-ar putea ocupa) si sa raman cu doua posturi vacante in loc de unul, pe care evident ca nu ma voi incadra in procentul de 15% si cine stie cand (la pastele cailor) si ce candidat va mai veni pe salariile nesimtite de acuma ...

Partea cu actul aditional intervine si la promovare, ca doar ii schimb functia si drepturile salariale din cim, dar tot prin acordul partilor :)
Tanjiani, utilizator