Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Buna ziua,va rog sa-mi raspundeti cat de urgent se poate,angajatorul are dreptul sa refuze concediul fara plata pentru motive personale?sunt pus in situatia de a-mi da demisia de la locul de munca unde lucrez de 5 ani,deoarece am o invitatie in strainatate pt.10 zile iar ei nu vor sa-mi dea drumul!!!!
Intreaba la resurse umane si sa iti arate ca in contractul colectiv de munca al firmei scrie cate zile au voie angajatii ca isi ia cfs indiferent pt ce motiv.
Suspendarea contractului individual de muncă în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale a fost stipulată de legiuitor ca operând prin acordul părţilor.
Prin urmare, angajatorul va poate refuza acordarea acestui CFP.