Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrebare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrebare

Patronul unei SRL are obligatia a anunta angajatul in momentul in care in trece in CFS? Daca trebuie sa se semneze ceva de catre angajat?
Va multumesc!
Patronul nu il poate "trece" in CFS. CFS se ia numai la cererea angajatului.
Pap Bianca a scris:

Patronul unei SRL are obligatia a anunta angajatul in momentul in care in trece in CFS? Daca trebuie sa se semneze ceva de catre angajat?
Va multumesc!

Suspendarea contractului individual de muncă în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale a fost stipulată de legiuitor ca operând prin acordul părţilor.
Prin urmare, angajatorul nu poate dispune unilateral trimiterea in CFP a unui salariat.