Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

exista vreo limita de zile pe an (fara plata)?
sau angajatorul te poate trimite in fara plata cate zile doreste?

multumesc!
Suspendarea contractului individual de muncă în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale a fost stipulată de legiuitor ca operând prin acordul părţilor.
Prin urmare, anagajatorul nu poate trimite un salariat in CFP fara acordul acestuia.

Nu exista vreo limita, in sectorul privat, pentru a beneficia de CFP.