avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1069 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

exista vreo limita de zile pe an (fara plata)?
sau angajatorul te poate trimite in fara plata cate zile doreste?

multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:55, 26 Iulie 2010
Suspendarea contractului individual de muncă în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale a fost stipulată de legiuitor ca operând prin acordul părţilor.
Prin urmare, anagajatorul nu poate trimite un salariat in CFP fara acordul acestuia.

Nu exista vreo limita, in sectorul privat, pentru a beneficia de CFP.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare Pap Bianca Pap Bianca Patronul unei SRL are obligatia a anunta angajatul in momentul in care in trece in CFS? Daca trebuie sa se semneze ceva de catre angajat? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Concediu fara plata miriamgeorgette miriamgeorgette Buna ziua,va rog sa-mi raspundeti cat de urgent se poate,angajatorul are dreptul sa refuze concediul fara plata pentru motive personale?sunt pus in situatia de ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata ruxandra-maria ruxandra-maria Spuneti-mi va rog daca-mi pot lua concediu fara plata, chiar daca angajatorul nu este de acord cu acest lucru si daca e nevoie de preaviz. Concediul fara plata ... (vezi toată discuția)