Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu fara plata

Spuneti-mi va rog daca-mi pot lua concediu fara plata, chiar daca angajatorul nu este de acord cu acest lucru si daca e nevoie de preaviz. Concediul fara plata se ia pe o perioada de 3 sau 6 luni?
CFP se ia cu acordul angajatorului ... Avand în vedere ca suspendarea contractului individual de munca în cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale a fost stipulata de legiuitor ca operand prin acordul parţilor, iar nu la iniţiativa salariatului, rezulta ca angajatorul nu este obligat sa acorde suspendarea la simpla cerere a salariatului chiar daca nu este depaşita durata limita a concediului fara plata, prevazuta în contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern al angajatorului.

Durata concediului fara plata se stabileşte prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern, conform art.153 alin.2 C.mun.