Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract inchiriere imobil persoana fizica catre ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract inchiriere imobil persoana fizica catre persoana juridica

buna ziua,
ma confrunt cu o problema privind reinnoirea unui contract de inchiriere imobil (ca persoana fizica) catre o firma. Sotul a decedat si cei de la circa financiara au spus ca pot venii cu certificatul de deces si restul de acte necesare. Acum au solicitat act de succesiune sau certificat de atestare de mostenitor de la notar, dar pe contractul locuintei sunt si eu trecuta ca proprietar. Ce este acest certificat de atestare de mostenitor? Intrebarea mea este daca eu sunt inca in viata, de ce este necesara succesiunea pentru inchirierea unui spatiu? Care sunt conditiile de incheiere a succesiunii (termen legal fara plata, cost etc)? Este posibila incheirea unui contract de comodat, fara a mai fi necesare alte demersuri si documente? Va multumesc anticipat!
De fapt , vi s-a solicitat un certificat de calitate de mostenitor, document care nu inseamna ca a fost parcursa si finalizata procedura succesorala notariala. In respectivul certificat este consemnat faptul ca dvs. si - dupa caz- si alti mostenitori aveti de drept aceasta calitate dobandita de pe urma defunctului. Se solicita acest documnet chiar daca sunteti parte in actul de proprietate al imobilului. Contractul de comodat (imprumut de folosinta) nu v-ar avantaja foarte mult , intrucat nu presupune un pret al folosintei spatiului pe care dvs. l-ati incasa.
cei de la administratia financiara v-au informat corect. trebuie sa mergeti la notar si sa solicitati eliberarea unui certificat de calitate de mostenitor pt cota de 1/2 din casa care revenea sotului dvs decedat.pana nu dezbateti succesiunea proprietar pe cota sotului e chiar sotul decedat.
Certificatul de calitate de mostenitor se elibereaza atunci cand trebuie doar atestata calitatea de mostenitor, dar cand exista bunuri care au apartinut defunctului (cum e cazul dvs.) trebuie sa dezbateti succesiunea si sa obtineti certificatul de mostenitor, pentru a putea dispune de cota din bunuri care a apartinut sotului dvs. In momentul de fata, nu puteti incheia contractul de inchiriere pentru ca nu sunteti proprietarul intregului imobil, ci doar al cotei de 1/2 care va apartine. Nu exista "termen legal, fara plata", dezbaterea succesiunii presupune costuri indiferent cand o dezbateti. Mergeti la notarul public cu certificatul de deces, actele de proprietate si actele de stare civila ale dvs. si eventualilor alti mostenitori (copii...etc.) pentru a vi se elibera certificatul de mostenitor. Contractul de comodat nu e o solutie, pentru ca presupune cedarea folosintei imobilului cu titlu gratuit, ceea ce probabil nu foloseste nici firmei in cauza...
Va multumesc pentru raspuns, dar nu am inteles daca trebuie sa fac, oricum, succesiunea prima data si apoi sa obtin acel certificat de calitate de mostenitor!?!?
rise a scris:

Va multumesc pentru raspuns, dar nu am inteles daca trebuie sa fac, oricum, succesiunea prima data si apoi sa obtin acel certificat de calitate de mostenitor!?!?

Imi pare rau ca nu ati inteles, dvs. nu veti obtine certificat de calitate, ci direct certificatul de mostenitor, la momentul cand faceti succesiunea. Mergeti cu actele enumerate mai sus la notar, acesta va programeaza intr-o zi cand sa va prezentati cu toti mostenitorii (probabil si cu 2 martori) si in aceeasi zi va elibereaza certificatul de mostenitor (in ziua respectiva se dezbate succesiunea si veti achita si taxele aferente). Cu acest certificat si actele initiale de proprietate ale imobilului puteti perfecta contractul de inchiriere.
narcisa_salbatica, utilizator