Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

rovinieta

pe ce drumuri este obligatorie rovinieta ?

pe drumurile nationale din judetul in care imi am domiciuliu imi trebuie?
am auzit rovinieta iti trebuie la parasirea judetului pe drumurile nationale.
alti spun la parasirea localitatii pe drumurile nationale.

cum este corect???
la iesirea din localitate, pe toate drumurile nationale
Pe toate drumurile nationale
Rovinieta este valabila pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor.
Acuma m-am zapacit si eu :) Legea se refera la drumurile nationale gen DN1 excluzand drumurile judetene gen DJ33 sau se refera la absolut toate drumurile din tara? Curios cum legea defineste tot in afara de acest aspect...:)
othellox a scris:

Acuma m-am zapacit si eu :) Legea se refera la drumurile nationale gen DN1 excluzand drumurile judetene gen DJ33 sau se refera la absolut toate drumurile din tara? Curios cum legea defineste tot in afara de acest aspect...:)

La toate drumurile nationale notate de tipul DN ....