avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

rovinieta

pe ce drumuri este obligatorie rovinieta ?

pe drumurile nationale din judetul in care imi am domiciuliu imi trebuie?
am auzit rovinieta iti trebuie la parasirea judetului pe drumurile nationale.
alti spun la parasirea localitatii pe drumurile nationale.

cum este corect???
Cel mai recent răspuns: Ioan Ciobanu , Expert judiciar 00:01, 27 Iulie 2008
la iesirea din localitate, pe toate drumurile nationale
Pe toate drumurile nationale
Rovinieta este valabila pentru circulatia pe reteaua de drumuri nationale, exclusiv cele aflate in intravilanul resedintelor de judete si al municipiilor.
Acuma m-am zapacit si eu :) Legea se refera la drumurile nationale gen DN1 excluzand drumurile judetene gen DJ33 sau se refera la absolut toate drumurile din tara? Curios cum legea defineste tot in afara de acest aspect...:)
othellox a scris:

Acuma m-am zapacit si eu :) Legea se refera la drumurile nationale gen DN1 excluzand drumurile judetene gen DJ33 sau se refera la absolut toate drumurile din tara? Curios cum legea defineste tot in afara de acest aspect...:)


La toate drumurile nationale notate de tipul DN ....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rovigneta Daca poate cineva sa ma lamureasca pe ce drumuri este obligatorie plata rovignetei: DN, DJ, E.. sau toate, cum se defineste expresia \"reteaua de drumuri ... (vezi toată discuția)
Cand trebuie sa detii rovinieta? bogdan2512 bogdan2512 BUNA ZIUA, Am primit in data de 25-03-2011 o instiintare de plata la un proces verbal de constatare ... (vezi toată discuția)
Amenda rovinieta nicom70 nicom70 n data de 06.04.2011 am primit un PV de la CNADNR in care mi comunica faptul ca la data de 27.10.2010 ora 06.42 am fost surprins de aparatele CNADNR pe DN4 km ... (vezi toată discuția)