Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă decizii diferite
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

decizii diferite

AM INTILNIT pe intrnet DECIZII DIFERITE,contrare, REFERITOARE LA EXCEPTIA LIPSEI CAPACITATII PROCESUALE DE FOLOSINTA A PRIMARIEI,la Curtea de Apel,in recurs.Atunci cum sa mai crezi ca cineva poate face dreptate!cind si la un for juridic superior legile se interpreteaza in chip contrar.
Ce e de facut?
~ Conținut șters la cerere ~
In ce sens se tine cont de aceste hotarari in sistemul juridic din Romania?Se poate cita o hotarire intrun caz similar supus judecatii?
Numai anumite hotarari pronuntate de catre instante sunt considerate izvor de drept in Romania ... jurisprudenta nu constituie izvor de drept , prin urmare, exista posibilitatea ca doua instante diferite fie sa pronunte aceeasi solutie , fie vor pronunta solutii diferite.
~ Conținut șters la cerere ~
Din cauza aceasta s-a infiintat ca grup de lucru,Comisia Unificarea practicii judiciare din cadrul CSM.Sunt aduse in discutie, de catre Curtile de apel si nu numai, probleme care necesita dezbatere , se discuta si se arata care este opinia majoritara,in diferite probleme de practica neunitara.Se intocmesc Minutele care ar trebui luate in considerare, indiferent de independenta judecatorului.
Obligatorii sunt Deciziile Curtii Constitutionale si RIL.Jurisprudenta este doar pt.argumentatie dar #-o#-o#-o!!!!!
Comisia Unificarea practicii judiciare este formata din presedinti ai Curtilor de apel,reprezentanti ai Parchetului, ai ICCJ, iar opiniile majoritare ar trebui respectate tocmai prin regulamentul de ordine interioara a instantelor.