Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CE DREPTURI ARE BUNICA MEA?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CE DREPTURI ARE BUNICA MEA?

AU FOST PATRU FRATI PE UN TITLU DE PROPRIETATE.UNUL SI-A VANDUT PARTEA ,UNUL A MURIT ,CEL DE AL 3LEA A MURIT DE CURAND SI ARE CA SUCCESOR DOAR UN NEPOT SI A MAI RAMAS DOAR UNUL IN VIATA.INTREBAREA MEA E URMATOAREA :LA SUCCESIUNEA ULTIMULUI DECEDAT AVAND IN VEDERE CA ARE DOAR NEPOT V-A TREBUI SA PARTICIPE SI SORA SUPRAVIETUITOARE SI CE DREPTURI ARE ACEASTA?
DACA DECEDATUL AL 3 LEA A AVUT ACTE IN REGULA ATUNCI NEPOTUL ESTE MOSTENITOR DE DREPT!
Va rog sa nu mai scrieti intregul mesaj cu majuscule.

Ce fel de nepot?
Exista nepot de fiu/fiica si nepot de frate/sora.

Nepot de la sora.