Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Magazine alimentare in vecinatatea scolilor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Magazine alimentare in vecinatatea scolilor

Sunt interesat sa stiu daca legea imi interzice sa deschid un mic magazin alimentar, cu " de toate" sa zicem, in apropierea unei scoli?
Am gasit un apartament situat foarte aproape de o scoala, aprox. 30 metrii distanta, iar eu sunt interesat sa-l cumpar pentru a-mi deschide un mic magazin alimentar.
Intrebarea este daca am voie sau risc ? Intreb pentru ca nu doresc sa bag banii in ceva ce apoi nu pot folosi.

Multumesc de ajutor.
Cel mai bine ar fi sa va adresati la Camera de comert din orasul dumneavoastra , unde va vor indruma ce aveti de facut , intotdeauna am gasit acolo personal foarte cumsecade , care consiliaza cu foarte multa amabilitate . Pentru ca am detinut si eu o societate comerciala pana acum ceva timp in urma , stiu doar atat ca se poate deschide , nu aveti voie sa vindeti tigari , bauturi alcoolice si aveti obligatia de a vinde doar produse preambalate .
Anjelique, utilizator