Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... termen prescriptie a greptului material
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

termen prescriptie a greptului material

dupa cit timp se poate invoca exceptia de prescriptie a dreptului material/ contractul a fost incheiat in martie 2008. va multumesc
Dreptul la actiune a unei opligatii se prescrie in 3 ani de cand se naste dreptul de a cere executarea silita. Mai exista si prescriptia de 2 ani "termanul special", aceasta prescriptie se refera numai la raporturi de asigurari.
Cazul Dv. nu prea cred ca opereaza prescriptia extictiva , dece ?? din motivul ca contractul presupun ca este pe o durata de ceva ani. Dupa ultima scadenta a contractului neprelungit incepe sa curga termenul de prescriptie, daca dupa inceperea prescriptiei ati facut vreo plata cat de mica, incepe sa curga un alt termen de prescriptie, sau creditorul face vreo diligenta (actiune impotriva Dv.), deasemeni incepe sa curga un alt termen de prescriptie. Termenul de prescriptie trebuie sa curga continuu si fara intreruperi ca sa poata fi castigata prescriptia..Succes.
Este corect cele spuse mai sus,insa cu o singura precizare : dreptul la actiune este imprescriptibil...;)
termenul de prescriptie pentru a recupera bani se prescrie in trei ani.