Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de vanzare- cumparare de apartament scrisde ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de vanzare- cumparare de apartament scrisde mina

este valabil acest contract de vinzare -cumparare a apartamentului,in cazul in care,titul.multumescarul decedeaza,si apar mostenitori/?avand semnatura si a 2 martori.multumesc
Daca sunteti si in posesia ap. si detinbeti chitanta de mana semnata de defiunct de vanzare cumparare si de plata pretului ,puteti sa chemati in judecata mostenitorii pentru a se pronunta o hotarare care tine loc de act de vanzare-cumparare .
nu este valabil actul daca nu a fost autentificat la notar si semnat in fata notarului.trebuie promovata in instanta o actiune pt a se pronunta o hotarare care sa tina loc de vanzare-cumparare. in acest moment acea chitanta de mana nu prodeuce efecte juridice in sensul ca nu s-a facut transferul de drept de proprietate.