Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chitanta de mana

Se poate incheia o chitanta de mana intre 2 persoane pentru un teren de 22 m. Ce valoare legala are ? Partile au convenit asupra pretului.
Buna ziua.Da se poate incheia o chitanta intre cele doua persoane, ea are valoarea unui antecontract asa ca va fi necesar sa va deplasati la o data ulterioara la un notar pentru incheierea contractului de vanzare cumparare in forma autentica
Pentru ca vanzarea sa fie valabila, actele de instrainare pentru terenuri trebuie sa fie incheiate in forma autentica. Deci, chiar daca initial incheiati un act sub semnatura privata, aceasta prin ea insasi nu valoreaza proprietate ci va trebui urmata ori de contract autentic ori de o hotarare judecatoreasca care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare.
Ce se intampla in cazul in care una dintre persoane decedeaza si nu se mai incheie actul in forma autentica? Ce se intampla cu chitanta de mana?
chitanta ramane valabila.
actul va trebui incheiat cu mostenitorii defunctului.