Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... luare in spatiu concubin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

luare in spatiu concubin

Buna seara !

Am nevoie de ajutorul d-voastra. Acum 2 luni am luat in spatiul (nu flotant) pe concubinul meu de care m-am despartit. In urma unui scandal a fost anuntata politia dar avand domiciliul stabil in apartamentul meu l-am putut evacua, pana la urma o plecat de buna voie, va rog sa-mi spuneti daca mai este necesara procedura de evacuarea si ce solutie exista pentru a nu mai avea domiciliul la mine.

Multumesc mult.
Dacă a plecat de bună voie, de ce ar mai fi necesară o hotărâre de evacuare care, în speță, nu mai are obiect?
Pentru a nu mai avea domiciliul la dv. în locuință, mergeți la poliție și dați o declarație prin care solicitaţi să se ia act că nu mai înţelegeţi să îl ţineţi în spaţiu pe X. Am înțeles că nu i-aţi făcut flotant, aşa că este simplu. ;)
Daca a plecat din apartament nu mai este necesara procedura evacuarii.
Pentru siguranta dvs puteti sa instiintati presedintele asociatiei de proprietari din blocul in care locuiti ca nu mai locuieste persoana respectiva cu dvs.
De asemenea, aceeasi adresa o puteti depune si la Circa de politie in a carei raza teritoriala aveti domiciliu.
Multumesc din suflet, deci se poate rezolva doar la Politie prin retragerea declaratiei de luare in spatiu? si prin asta i se anuleaza domicilul de la adresa mea? Scuze, dar vreau sa procedez bine sa nu ma trezesc cu surprize, in seara cand a venit politia el a dormit in casa iar eu la cunostinte, ca avea domiciliu stabil....#-o
am citit raspunsurile pe care le-ati primit si trebuie sa va comunic, intrucat chiar lucrez in domeniu, ca o simpla declaratie data la "Circa de Politie", nu anuleaza un domiciliu. Numai instanta judecatoreasca hotaraste asta. NU aveti de ce merge la Politie, numai instanta are aceasta competenta.

Data post: Marti, 22 Iulie 2008, 22:23
Subiect: RE: luare in spatiu concubin

cora2006 a scris:
Dacă a plecat de bună voie, de ce ar mai fi necesară o hotărâre de evacuare care, în speță, nu mai are obiect?
Pentru a nu mai avea domiciliul la dv. în locuință, mergeți la poliție și dați o declarație prin care solicitaţi să se ia act că nu mai înţelegeţi să îl ţineţi în spaţiu pe X. Am înțeles că nu i-aţi făcut flotant, aşa că este simplu.

NU este absolut deloc simplu, Politia nu are aceasta competenta, potrivit normelor legale in vigoare, doar instanta hotaraste anularea unui domiciliu.
Cornel Vasile, Consilier juridic
iozefinab a scris:

am citit raspunsurile pe care le-ati primit si trebuie sa va comunic, intrucat chiar lucrez in domeniu, ca o simpla declaratie data la "Circa de Politie", nu anuleaza un domiciliu. Numai instanta judecatoreasca hotaraste asta. NU aveti de ce merge la Politie, numai instanta are aceasta competenta.

Nu stiu de unde ati tras aceasta concluzie, intrucat niciun raspuns dat nu se refera la anularea unui domiciliu