avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... luare in spatiu concubin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

luare in spatiu concubin

Buna seara !

Am nevoie de ajutorul d-voastra. Acum 2 luni am luat in spatiul (nu flotant) pe concubinul meu de care m-am despartit. In urma unui scandal a fost anuntata politia dar avand domiciliul stabil in apartamentul meu l-am putut evacua, pana la urma o plecat de buna voie, va rog sa-mi spuneti daca mai este necesara procedura de evacuarea si ce solutie exista pentru a nu mai avea domiciliul la mine.

Multumesc mult.
Dacă a plecat de bună voie, de ce ar mai fi necesară o hotărâre de evacuare care, în speță, nu mai are obiect?
Pentru a nu mai avea domiciliul la dv. în locuință, mergeți la poliție și dați o declarație prin care solicitaţi să se ia act că nu mai înţelegeţi să îl ţineţi în spaţiu pe X. Am înțeles că nu i-aţi făcut flotant, aşa că este simplu. ;)
Daca a plecat din apartament nu mai este necesara procedura evacuarii.
Pentru siguranta dvs puteti sa instiintati presedintele asociatiei de proprietari din blocul in care locuiti ca nu mai locuieste persoana respectiva cu dvs.
De asemenea, aceeasi adresa o puteti depune si la Circa de politie in a carei raza teritoriala aveti domiciliu.
Multumesc din suflet, deci se poate rezolva doar la Politie prin retragerea declaratiei de luare in spatiu? si prin asta i se anuleaza domicilul de la adresa mea? Scuze, dar vreau sa procedez bine sa nu ma trezesc cu surprize, in seara cand a venit politia el a dormit in casa iar eu la cunostinte, ca avea domiciliu stabil....#-o
am citit raspunsurile pe care le-ati primit si trebuie sa va comunic, intrucat chiar lucrez in domeniu, ca o simpla declaratie data la "Circa de Politie", nu anuleaza un domiciliu. Numai instanta judecatoreasca hotaraste asta. NU aveti de ce merge la Politie, numai instanta are aceasta competenta.


Data post: Marti, 22 Iulie 2008, 22:23
Subiect: RE: luare in spatiu concubin

cora2006 a scris:
Dacă a plecat de bună voie, de ce ar mai fi necesară o hotărâre de evacuare care, în speță, nu mai are obiect?
Pentru a nu mai avea domiciliul la dv. în locuință, mergeți la poliție și dați o declarație prin care solicitaţi să se ia act că nu mai înţelegeţi să îl ţineţi în spaţiu pe X. Am înțeles că nu i-aţi făcut flotant, aşa că este simplu.

NU este absolut deloc simplu, Politia nu are aceasta competenta, potrivit normelor legale in vigoare, doar instanta hotaraste anularea unui domiciliu.
Ultima modificare: Marți, 22 Iulie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
iozefinab a scris:

am citit raspunsurile pe care le-ati primit si trebuie sa va comunic, intrucat chiar lucrez in domeniu, ca o simpla declaratie data la "Circa de Politie", nu anuleaza un domiciliu. Numai instanta judecatoreasca hotaraste asta. NU aveti de ce merge la Politie, numai instanta are aceasta competenta.


Nu stiu de unde ati tras aceasta concluzie, intrucat niciun raspuns dat nu se refera la anularea unui domiciliu

Alte discuții în legătură

Obligativitatea primirii in locuinta a unui tolerat evacuat prin ordin de protectie MarleneC MarleneC Va rog sa ma indrumati ce pasi legali exista - pana in clipa de fata am primit raspunsuri ABSOLUT CONTRADICTORII atat de la avocati cat si de la lucratori ai ... (vezi toată discuția)
Obtinerea actului de identitate in relatia de concubinaj MN2160 MN2160 Locuiesc de 12 ani intr-o rel, de concubinaj si as dori sa stiu in ce situatie se poate obtine cartea de inentitate , pentru ca in momentul de fata nu pot ... (vezi toată discuția)
Luare in spatiu cu viza de flotant /anulare luare in spatiu lucianbenu lucianbenu as dori sa stiu cum pot sa anulez o luare in spatiu fara contract de inchiriere a unei rude care nu are drept de propietate asupra imobilului iar adoua ... (vezi toată discuția)