avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... modificare de salariu in anul 2005 ce drepturi are ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

modificare de salariu in anul 2005 ce drepturi are salariatul

Buna ziua.Am fost salariata timp de 5 ani ,in acest timp sa facut modificari de salar pe cartea mea de munca,fara sa fiu anuntata.Dupa indelungi discutii cu respectiva patroana am decis sa plec.Am cerut somaj nu a vrut sa-mi dea dupa care mi-am depus demisia.Am mers la ITMam scos cartea mea de munca si sa constat ca a avut modificari salariale fara a fi anuntata.Doresc prin buna vointa dvs. sa aflu drepturile din acel an 2005 .trebuia sa am si eu semnatura pe acte si sa fiu anuntata?multumesc anticipat o zi buna
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:51, 15 Iunie 2011
Toate maririle sau micsorarile de salariu care s-au facut prin act aditional trebuia sa poarte si semnatura dumneavoastra.
Sunt modificari care au survenit in urma modificarii salariului minim pe economie ... in acest caz, angajatorul a emis decizii de modificare a salariului, situatie in care nu este obligatoriu si acordul salariatului.
Multumesc frumos ptr raspuns.Dar pe care sa il iau in considerare?Pe cel cu semnatura mea obligatorie sau pe cel care asa era legea in acel an?#-o ca nu mai stiu ce am de facut cu aceasta persoana care nu a facut decit sa ma discrimineze la locul de munca.Si a facut in asa fel sa plec fara sa cer nimic.As vrea am si eu cistig de cauza macar ptr jignirile aduse la adresa mea.Eu ia-m cerut ei sa-mi dea acele acte aditionale si nu vrea sa mi le dea.Am sa merg ITM cu o cerere ptr actele aditionale.Multumesc:(
Bun, acum sa precizez unde se aplica raspunsul dat de colegu mai sus, si unde se aplica raspunsul meu. Daca tot timpul dumneavoastra ati avut numai salariul minim pe economie, actualizarea la cadrul legal se face prin decizie interna, la care se referea colegul.
Daca ati avut salariu mai mare decat salariul minim pe economie, atunci era nevoie de act aditional, practic de o negociere intre parti si la asta m-am referit in raspunsul meu.
rotarugeorgeta a scris:

Multumesc frumos ptr raspuns.Dar pe care sa il iau in considerare?Pe cel cu semnatura mea obligatorie sau pe cel care asa era legea in acel an?#-o ca nu mai stiu ce am de facut cu aceasta persoana care nu a facut decit sa ma discrimineze la locul de munca.Si a facut in asa fel sa plec fara sa cer nimic.As vrea am si eu cistig de cauza macar ptr jignirile aduse la adresa mea.Eu ia-m cerut ei sa-mi dea acele acte aditionale si nu vrea sa mi le dea.Am sa merg ITM cu o cerere ptr actele aditionale.Multumesc:(


La ITM nu cred ca obtineti copii de pe aceste acte , intrucat din mai 2010 fostul ministru al muncii a emis un Ordin prin care s-a exclus aceasta posibilitate.
Puteti depune insa o sesizare prin care sa se confirme acele acte inscrise in carnetul dvs de munca ...

Alte discuții în legătură

Inscriere in cm maiamaria maiamaria Buna ziua. as dori sa stiu, avnad un salariat care se intoarce din CIC, in carnetul de munca ii scriu: \"revine in activitate\" ? este de ajuns? si,fiindca i ... (vezi toată discuția)
Acte aditionale la itm ncris78 ncris78 Firma la care lucrez nu a facut act aditional sau decizie de marire salar, atunci cand s-au marit salariile ca urmare a cresterii salariului minim pe ... (vezi toată discuția)
Co+ state plata elida elida Buna ziua! Am si eu citeva nelamuriri daca ma puteti ajuta. Lucrez la o firma mica cca. 10 angajati si in aproximativ doi ani am semnat doar vreo 5 state de ... (vezi toată discuția)