Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INSCRIERE IN CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INSCRIERE IN CM

Buna ziua. as dori sa stiu, avnad un salariat care se intoarce din CIC, in carnetul de munca ii scriu: "revine in activitate" ? este de ajuns?
si,fiindca i s-a marit si salariul, cu aceasi data ii scriu sub "revine in activitate"
"majorat salariul"? Dar pt incetarea suspendarii i s-a facut decizie, iar pt majorare salariu, Act Aditional. In coloana 7 din Carnet, ce act ii trec?
Pentru reinceperea activitatii trebuie sa faceti decizie de incetare a suspendarii CIM. Veti trece decizia cu nr de inregistrare si data in coloana aferenta actelor doveditoare
Apoi, ptr majorarea de salariu ii veti face act aditional pe care il veti inscrie, de asemenea, in coloana cu acte doveditoare.
Deci, veti avea 2 inregistrari in carnet.
exact asta am facut. multumesc mult. numai ca nedumerirea mea ar fi faptul ca nu am vazut in alte carnetele de munca se se faca 2 modificari cu aceasi data (si prin acte dferite - decizie si act aditional)
de ce spuneti ca se trec doua documente in aceeasi zi? Stiam ca la revenire din CIC,mamicile sunt incadrate cu acelasi salariu pe care l-a avut la plecarea in CIC iar pt. a li se majora salariul,trebuie sa dea o testare,dupa nu stiu cat timp.
andrei-alexandru a scris:

de ce spuneti ca se trec doua documente in aceeasi zi? Stiam ca la revenire din CIC,mamicile sunt incadrate cu acelasi salariu pe care l-a avut la plecarea in CIC iar pt. a li se majora salariul,trebuie sa dea o testare,dupa nu stiu cat timp.

Nu este adevarat ... la revenirea din CIC (valabil pentru sectorul privat) , salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.
da,asa este. numai ca acel salariat a fost incadrat in 2008, cand a intrat in cic cu salariul minim pe economie ( de atunci - 500lei) iar la revenire nu puteam sa-l incadrez cu acest salariu,fiind sub sal.minim pe economie din acest moment. multumesc mult de tot