Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare suspendare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare suspendare CIM

Buna ziua. Am un salariat care trebuie sa se intoarca din CIC. dar in acelasi timp i se modifica si functia si salariul. Am o nedumerire. Trebuie sa-i fac decizie de revenire din CIC. e corect sa-i trec in acea decizie si - Schimbat functia si - Majorat salariul, sau trebuie sa-i fac,separat Act Aditional de modificare functie si salariu?
Mai intai va trebui sa emiteti decizia de incetare a suspendarii contractului de munca
cu o anume data,desigur fc. de incadrare si salariul vor fi aceleasi ca inaintea suspendarii cim.
Ulterior veti intocmi un act aditional la contract,pt. modificarea clauzelor privind fc. de incadrare si salariul.Atentie cu schimbarea fc.sa aiba o motivatie legala!
ContSters136493, utilizator
La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Prin urmare, nu se poate modifica functia decat cu una echivalenta postului ocupat inainte de intrarea in CIC.