Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INSCRIERE IN CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INSCRIERE IN CM

Buna ziua. as dori sa stiu, avnad un salariat care se intoarce din CIC, in carnetul de munca ii scriu: "revine in activitate" ? este de ajuns?
si,fiindca i s-a marit si salariul, cu aceasi data ii scriu sub "revine in activitate"
"majorat salariul"? Dar pt incetarea suspendarii i s-a facut decizie, iar pt majorare salariu, Act Aditional. In coloana 7 din Carnet, ce act ii trec?
Inseamna ca la revenirea din CIC a primit salariul minim/ec de acum si nu mai era necesar a i se intocmi Act aditional
orice modificare a vreunui element al CIM se face prin act aditional. nimic nu este "prezumat" sau de notorietate.
Art. 17 alin. (4) Codul muncii
Orice modificare a unuia dintre elementele prevăzute la alin. (2) în timpul executării contractului individual de muncă impune încheierea unui act adiţional la contract, într-un termen de 15 zile de la data încunoştinţării în scris a salariatului, cu excepţia situaţiilor în care o asemenea modificare rezultă ca posibilă din lege sau din contractul colectiv de muncă aplicabil.
... Prin urmare, daca i s-a acordat salariul minim
, modificarea rezulta din lege si nu necesita incheierea unui Act aditional
dar pt sistemul bugetar,incadrarea se face la salariul pe care l-a avut atunci in 2008.Daca a avut salariu de 500,acum va avea de 705.Inteleg bine? Si daca un angajat calificat [o asistent medical ] a venit din CIC,dupa cat timp are si ea salariu ca si colegele de aceeasi treapta si cum,cu lucrare scrisa? Multumesc!