avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1966 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CO+ state plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CO+ state plata

Buna ziua! Am si eu citeva nelamuriri daca ma puteti ajuta. Lucrez la o firma mica cca. 10 angajati si in aproximativ doi ani am semnat doar vreo 5 state de plata[adica drepturile banesti pe 5 luni] iar in privinta CO anul trecut am aflat intimplator ca pe luna decembrie am fost trecut in CO in timp ce eu lucram linistit, si nu am primit nici banii de CO macar minimul pe economie cit il am trecut pe cartea de munca. SI apropo sint tare curios cand se va termina cu treaba asta cu salariul minim pe CIM si cu restul banilor la negru? La ultima marire a salariului minim administratorul a facut un act aditional care e nesemnat de mine, am primit si eu o copie si la semnatura angajatului apare o semnatura.( nu este semnatura mea) In cazul in carevoi avea probleme cu angajatorul ma ajuta toate acestea intrun tribunal? Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: MirelaNiculai , utilizator 13:49, 31 Decembrie 2006
Da, te pot ajuta.
Dar un proces in care sa DOVEDESTI TOATE ACESTEA si in care sa inscrii in fals mai multe acte, e de lunga durata si uneori foarte costisitor#-o
Cred ca e mai bine sa-ti prezinti doleantele angajatorului si sa ajungeti la o intelegere=D>
Prima parte a mesajului tau nu am inteles-o: ai luat salariul doar pe 5 luni in 2 ani lucrati sau problema e ca nu ai semnat statul de plata, dar banii i-ai luat? Oricum poti solicita o copie dupa carnetul de munca si te lamuresti mai repede.

Toti salariatii au dreptul la concediu de odihna, angajatorul e obligat sa-l acorde. Solicita-l!

"SI apropo sint tare curios cand se va termina cu treaba asta cu salariul minim pe CIM si cu restul banilor la negru?" - cand o sa constientizeze salariatii ca nu este in avantajul lor si refuza asa ceva, atunci se va termina. Adica pe de o parte accepti in ziua de salar sa primesti mai multi bani (decat ai lua daca ar fi trecuta suma respectiva pe statul de plata), dar, pe de alta parte, astepti sa vina cineva sa-l "traga de urechi" pe angajator ca nu achita contributiile la stat aferente intregii sume, si daca se poate sa fie valabila treaba asta si retroactiv?
Sper ca nu am fost prea "dur" in exprimare ptr. ca nu asta era intentia :))
avand in vedere ca ai semnat statul pentru salariul minim pe economie si apoi vrei sa te certi cum ca nu era real te bagi si pe tine la apa. eu asa cred



Prima parte a mesajului tau nu am inteles-o: ai luat salariul doar pe 5 luni in 2 ani lucrati sau problema e ca nu ai semnat statul de plata, dar banii i-ai luat? Oricum poti solicita o copie dupa carnetul de munca si te lamuresti mai repede.

Toti salariatii au dreptul la concediu de odihna, angajatorul e obligat sa-l acorde. Solicita-l!

"SI apropo sint tare curios cand se va termina cu treaba asta cu salariul minim pe CIM si cu restul banilor la negru?" - cand o sa constientizeze salariatii ca nu este in avantajul lor si refuza asa ceva, atunci se va termina. Adica pe de o parte accepti in ziua de salar sa primesti mai multi bani (decat ai lua daca ar fi trecuta suma respectiva pe statul de plata), dar, pe de alta parte, astepti sa vina cineva sa-l "traga de urechi" pe angajator ca nu achita contributiile la stat aferente intregii sume, si daca se poate sa fie valabila treaba asta si retroactiv?
Sper ca nu am fost prea "dur" in exprimare ptr. ca nu asta era intentia :))

Practica cu salariul minim pe economie in CIM si restul la negru nu se va termina prea repede. E o practica universala, se aplica chiar si in Italia care are state vechi in U.E.:P
Peste tot se practica, dar nu la scara asta ca si la noi.

Alte discuții în legătură

Contractul individual de munca Mar33a Mar33a Buna ziua, In urma cu cateva zile, mi-am incheiat activitatea la o agentie de turism din Bucuresti si nu mi-am primit drepturile banesti decat partial. ... (vezi toată discuția)
Refuzarea platii salariilor vedere vedere Buna ziua, Pana de curand am lucrat in carul unei companii sub patronat italian. In ultimele luni firma a cunoscut asprimea crizei economice si situatia a ... (vezi toată discuția)
Concediu neefectuat ada87 ada87 in 2008, ianuarie, m-am angajat la o firma la care am lucrat pana in aprilie fara contract de munca sub pretextul ca este perioada de proba, desi cim nu ... (vezi toată discuția)