Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... despre plata liftului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

despre plata liftului

Locuiesc la parter, nu exista uscatorie sau alte spatii de care pot sa beneficiez la etajele superioare. E legal sa platesc lunar liftul cat si reparatii, revizii, etc. ce privesc liftul? Care este legea in prezent in acest sens? Multumesc.
Costul intretinerii, reparatiilor, modernizarii lifturilor se repartizeaza, in toate cazurile, conform legii 230/2007 si HG 1588/2007, pe cota parte indiviza de proprietate (suprafata utila a apartamentului) tuturor proprietarilor din scara respectiva indiferent de etaj. Nu exista in lege vreo prevedere ca cineva sa fie scutit de la plata acestora.

In reglementarile pe care le-am amintit mai sus, se prevede doar posibilitatea ca proprietarii care locuiesc la parter sau etajul unu sa poata fi scutiti de plata consumului de energie electrica necesara functionarii lifturilor, daca adunarea generala hotaraste aceasta, in anumite conditii prevazute in legislatie.

Asadar nu sunteti scutiti automat, ci in baza hotararii AG, conform legii si nu ca o derogare de la lege si numai pentru energia electrica necesara functionarii liftului, energie al carei cost se repartizeaza pe numar de persoane, spre deosebire de intretinerea si reparatia liftului care se repartizeaza pe cota indiviza.
adriantot a scris:

Costul intretinerii, reparatiilor, modernizarii lifturilor se repartizeaza, in toate cazurile, conform legii 230/2007 si HG 1588/2007, pe cota parte indiviza de proprietate (suprafata utila a apartamentului) tuturor proprietarilor din scara respectiva indiferent de etaj. Nu exista in lege vreo prevedere ca cineva sa fie scutit de la plata acestora.

In reglementarile pe care le-am amintit mai sus, se prevede doar posibilitatea ca proprietarii care locuiesc la parter sau etajul unu sa poata fi scutiti de plata consumului de energie electrica necesara functionarii lifturilor, daca adunarea generala hotaraste aceasta, in anumite conditii prevazute in legislatie.

Asadar nu sunteti scutiti automat, ci in baza hotararii AG, conform legii si nu ca o derogare de la lege si numai pentru energia electrica necesara functionarii liftului, energie al carei cost se repartizeaza pe numar de persoane, spre deosebire de intretinerea si reparatia liftului care se repartizeaza pe cota indiviza.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Cum se poate determina exact consumul de energie electrica pentru lift, daca exista un singur 'contor de energie electrica', contor care contorizeaza si energia necesara iluminatului pe scara blocului??:))
Daca vreti determinarea exacta a consumului de energie electrica pentru iluminat, exista posibilitatea tehnica de a monta un contor pe circuitul de iluminare pe casa scarii. Cheltuiala nu este prea mare, in schimb se scapa de discutiile provocate de anumite persoane care sunt deranjate de aspectul platii in pausal al energ. electrice (iluminat + functionare lift).
Cum s-a mai spus, prin hot. AG, prop. de la demisol, parter, et. 1 - pot fi scutiti de achitarea volorii e. electice necesare functionarii liftului.
Noi nu am separat cele doua consumuri, insa de ani de zile, propr. de la parter si et. 1 achita doar 1/2 din val. energiei el. consumate pe scara. Ca fapt divers pot sa va spun ca in momentul in care am preluat asociatia, nu am gasit documentul (proces-verbal al AG cu privire la acest aspect), astfel ca la prima sedinta a com. ex. am solicitat sa se discute si sa se hotarasca cum vom proceda. S-a hotarat functionarea in continuare cu 1/2 din valoare, iar la prima AG s-a ”batut in cuie” si de atunci asa functionam...
Cine va cere sa determinati exact consumul de energie electrica pentru lift!?
Se pot face calcule aproximative avand in vedere consumul total inregistrat din care se deduce consumul cu iluminatul in functie de puterea corpurilor de ilumina.
De aceea administrarea si conducerea asociatiilor trebuie, totusi, facuta de oameni care se pricep. Dovada o avem si in mesajul d-lui Grecu.

Interventie moderator ::offtopic:
Va rog sa nu mai preluati pe aceeasi pagina mesajele altora asa cum ati facut mai sus. Daca este cazul sa subliniati, p[entru a comenta, o parte din mesaj, preluati prin citat doar acea parte si nu mesajul intreg, care se vede acum de doua ori fara rost, incarcand doar pagina.
Adriantot, moderator