Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii ajutor inmormantare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

ajutor inmormantare

buna dimineata!
Tatal unui salariat a decedat, (tatal fiind pensionar), eu, ca unitate cu ce pot sa-l ajut?
2Ik:
1. Legea 263/2010 spune:
Art. 125
(3) Cuantumul ajutorului de deces se stabileste anual prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat si nu poate fi mai mic decat valoarea castigului salarial mediu brut prevazut la art. 33 alin.(5).

Art.126
(3) Ajutorul de deces cuvenit pentru un membru de familie reprezinta jumatate din cuantumul prevazut la art. 125 alin. (3).

Art. 129
(1) Ajutorul de deces se achita in termen de 24 de ore de la solicitare de:
a) angajator, in cazul decesului asiguratului prevazut la art. 6 alin. (1) pct. I, II si V, respectiv al unui membru de familie al acestuia;
2. Din Normele de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 114
(1) Cererea pentru acordarea ajutorului de deces se depune la platitorii acestui drept de asigurari sociale, prevazuti la art. 129 din lege.

(2) Ajutorul de deces se achita in termen de 24 de ore de la solicitare de un singur platitor si nu se deconteaza din bugetul asigurarilor sociale de stat decat la nivelul ajutorului de deces prevazut la art. 125 alin. (3), respectiv art. 126 alin. (3) din lege.
3. Adica daca ati platit mai mult vi se deconteaza numai in limita a 1011 lei.

4. Mergeti la Casa de Pensii (cu aceste texte de lege) si spuneti ca nu este legal ce v-a spus.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc frumos !