Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general concedii medicale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

concedii medicale

Buna ziua,
Pentru un concediu medical, stie cineva ce acte sunt necesare pentru depunere s unde trebuie depuse, la finante sau la casa de sanatate?
Va multumesc.
Casa Nationala de Asigurari de Sanatate aduce la cunostinta angajatorilor ca pana la data de 25 ale fiecarei luni acestia trebuie sa depuna la Casele Judetene de Asigurari de Sanatate actele necesare pentru evidenta, verificarea, calculul si plata concediilor si indemnizatiilor de asigurari sociale de sanatate acordate in beneficiul angajatilor lor, in luna precedenta.

Aceste acte sunt:
- Centralizator privind evidenta nominala a persoanelor care au beneficiat de concedii medicale in luna precedenta depunerii actelor;
- Exemplarele no. 2 ale Certificatelor de concediu medical eliberate de catre medici in luna amintita

Actele de mai sus se depun impreuna cu Declaratia privind evidenta obligatiilor de plata ale angajatorilor catre bugetul Fondului National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate pentru concedii si indemnizatii (in cuantum de 0,75% din fondul de salarii al angajatorului).

Persoanele care desfasoara activitati libere, autorizate conform legii, membrii asociatiilor familiale, administratorii sau managerii care au contracte de administrare sau management precum si asociatii, comanditarii sau actionarii societatilor comerciale trebuie sa depuna la sediile CJAS urmatoarele acte:
- Certificatul de concediu medical eliberat de medic;
- Adeverinta de la Casa Teritoriala de Pensii care sa ateste stagiile de cotizare din ultimele 12 luni anterioare acordarii certificatului de concediu medical.

Aceste persoane au la randul lor obligatia sa depuna la casele de asigurari de sanatate la care sunt luati in evidenta declaratia de asigurare pentru concedii si indemnizatii si s-o actualizeze de cate ori este cazul, in maximum 30 de zile de la data aparitiei vreunei modificari in situatia lor. Pentru persoanele amintite mai sus cota de contributie este de 0,75% din veniturile impozabile.

Atat pentru angajatori cat si pentru persoanele fizice termenul de plata a contributiilor este data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se face plata. Exceptie fac persoanele care desfasoara activitati independente si membrii asociatiilor familiale, care fac aceste plati trimestrial, pana la data de 15 ale ultimei luni din trimestrul respectiv. Dreptul la concedii medicale si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate este conditionat de plata contributiilor datorate.

Sursa: www.cnas.ro