Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Masterat in drept
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Masterat in drept

Buna seara.Am terminat facultatea de studii economice si am masterat in Administrrea afacerilor. Ma tenteaza foarte mult masteratul in drept. Daca ma inscriu la terminarea studiilor ce pot sa fac cu diploma???Pot sa lucrez ca avocat de exemplu???
Multumesc
Buna seara .
Nu se poate .Ca sa candidati la examenul pentru obtinerea profesiei de avocat,va trebuie licenta/facultatea de stiinte juridice,sa fiti jurist , nu masterul.
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
Nu.
Nu puteti exercita nici o functie juridica ( avocat, consilier juridic, magistrat etc.) decat daca ati fi absolvit studii juridice=facultatea de drept sau echivalente ( Academia de Politie).

Faceti facultatea daca va atrage asa mult.