Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 Cod caen publicitate?
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

Cod caen publicitate?

Buna seara,

Am si eu o intrebare: o firma are un magazin, iar deasupra magazinului are mult spatiu pe care se gandeste sa il foloseasca drept spatiu de publicitate pentru altii, adica sa inchirieze spatiul (in mp2) ptr o suma de lei. (bannere publicitare). Ce cod trebuie autorizat ? Trebuie autorizatii de la primarie pentru asa ceva?

Multumesc.
Codul CAEN ar putea fi acesta: 6820 - Inchirierea si subinchirierea bunurilor imobiliare proprii sau inchiriate;
In mod normal ar trebui sa obtineti de la primarie autorizatie de functionare pentru aceasta activitate.
In opinia mea depinde cui inchiriati spatiul. Daca beneficiarul este o firma de publicitate care amplaseaza afisajul si il vinde mai departe clientului final atunci este o simpla inchiriere de mp de fatada iar activitatea de publicitate o face firma specializata. Deci dvs nu aveti nevoie de cod caen special sau de autorizatii, firma specializata acoperind tot.
Daca insa vindeti spatiul unui client final atunci dvs sunteti executantul publicitatii si aveti nevoie atat de cod caen cat si de autorizatii de la urbanism.
Trebuie gandit asa: in mod evident se executa publicitate, intrebarea este cine o face si in mod evident nu beneficiarul ...
Multumesc @sad ptr raspuns.

@anicoara, firma inchireaza direct la client spatiul (in m2) pentru afisarea bannerului clientului.
Multumesc.