avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... taxa de timbru in recurs
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

taxa de timbru in recurs

Buna ziua.
Impotriva unei societati comerciale, Oficiul Registrului Comertului a fomulat actiune pentru dizolvarea acesteia.
S-a dat castig de cauza O.R.C.-ului
Problema apare cand administratorul societatii comerciale, ce urmeaza a fi dizolvata, vrea sa faca recurs.
In aceasta situatie, a recursului formulat de administrator, este necesar plata taxei de timbru de catre acesta?
Si cat este aceasta taxa raportat la art.11, art.6 ai art.17 din Legea 146/1997
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 14 Iunie 2011
popescu marcela, utilizator
vei primi pe citatie cuantumul taxei. Daca faci recurs in astfel de situatie trebuie sa faci dovada continuraii activitatii si sa acoperi motivele dizolvarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Urmari nedepunere bilant ana_lov3s_u ana_lov3s_u Am auzit ca tarifele expertilor contabili sunt f mari pt semnarea bilantului iar firma mea a fost tot timpul in pierdere...Daca nu depun bilantul pe anul ... (vezi toată discuția)
Dizolvare societate oanalumi oanalumi am infiintat in anul 2004 un srl care a functionat doar o luna de zile, deoarece nu m-am putut intelege cu asociata mea. Cum nu am reusit sa ajung la nici un ... (vezi toată discuția)
Radierea unai firme ofeliadaniel ofeliadaniel Buna ziua! Am o firma care are activitatea suspendata si acum in iunie imi expira termenul de suspendare. Vreau sa o radiez, dar nu stiu cat sunt costurile ... (vezi toată discuția)