Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... post de grefier
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

post de grefier

Buna ziua, am o intrebare pot sa ma angajez post de grefiera nu am terminat facultatea de drept ci de informatica as putea sa invat cateva legi daca trebuie, si cam cat ar fi salariu ? Multumesc
Pentru obtinerea unui post de grefier nu este necesara facultatea de drept (decat pentru grefierii cu studii superioare).
Daca se organizeaza concurs pentru ocuparea unui post de grefier, va trebui sa mergeti sa luati bibliografia (care este destul de stufoasa: regulament de organizare si functionare, cod de procedura civila si penala, statutul etc.), sa o invatati dumnezeieste, sa stiti calculatorul foarte bine pentru ca veti da proba si pe calculator. Dupa ce in cazul superrr fericit veti fi luat examenul inarmati-va cu rabdare pentru ca veti avea de invatat ...foarte mult despre ce trebuie sa faceti in instanta.
Pregatiti-va sa nu mai aveti seri linistite deoarece veti fi nevoita sa faceti dosare pentru a putea respecta termenele procedurale.
Si dupa toate astea...salariul poate merita (in jur de 1500 lei).
Succes daca asta va doriti.
Urmariti sitiurile instantelor din tara si vedeti posturile de grefier care se scot la concurs. Acolo gasiti si tematica si bibliografie si criteri de selectare.etc.
O singura precizare:: Daca nu ati urmat cursurile Scolii Nationale de Grefieri, atunci veti fi incadrata pe functie temporar.