Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Examenul de admitere la SNG
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Examenul de admitere la SNG

pt examenul de grefieri pot candida si cei cu studii medii?
Din cand in cand instantele organizeaza examene pe post si accepta si persoane cu studii medii.
Examenul de la SNG este exclusiv pentru absolventii de studii juridice ( drept). Nici macar cei care au terminat administratie publica (deci au facut aceleasi materii ca si la drept dar intr-o pondere diferita) nu sunt primiti la SNG.
Da, de obicei la instante se scot la concurs doar posturi pentru grefieri fara studii superioare juridice, deci poti candida indiferent de ce facultate ai terminat sau liceu....... Iar in privinta SNGului tin sa iti spun ca si acolo se organizeaza concurs ptr cei cu studii medii sau cei cu studii superioare de alta specialitate decat dreptul, mai rar ce-i drept, dar se organizeaza......
ma puteti ajuta cu o amurire. vreau sa dau a grefieri anul acesta si am vazut ca la executarea siita avem de invatat" titlu executoriu si Incuviintarea executarii silite de catre instanta" ce anume din cod sa invat si pana unde?(tot capitolul referitor la executare sau..?)
multumesc