Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa si raspunderea administratorului
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa si raspunderea administratorului

Buna ziua. Sunt adminitratorul unui srl cu datorii la ANAF de aprox 65.000, cu imobil pe numele meu si al sotului dar si auto pe numele sotului. Sotul este asociat unic al firmei.Ce sanse sunt ca sa se ceara raspunderea administratorului de actre ANAF si ce m-ar astepta?Ar trebui sa platesc eu intrega datorie ca p.f.?
Buna ziua,

Daca in urma analizei situatiilor contabile ale societatii de catre lichidatorul judiciar se descopera savarsirea unor fapte dintre cele prevazute la art. 138 din Legea 85/2006 atunci se poate formula cerere in atragerea raspunderii personale patrimoniale a persoanelor vinovate de aparitia starii de insolventa. Sfatul meu este sa solicitati dvs intrarea firmei in insolventa si numirea unui anumit lichidator. Daca solicita ANAF-ul sau alt creditor intrarea dvs in insolventa atunci acestia sau instanta numesc lichidatorul.

Multumesc pentru raspuns, dar deja ANAF a cerut intrarea in insolventa.In acest caz ce mai pot face? In septembrie avem prima infatisare si stiu ca atunci s-ar numi lichidatorul. Mai am cum sa optez pt un lichidator anume?Ce solutii avantajoase mie mai am?Multumesc anticipat
Solutii avantajoase acum nu exista. Nu aveti cum sa numiti dvs lichidatorul este optiunea creditorului care a solicitat insolventa, in cazul de fata ANAF.
cl1981 a scris:

Multumesc pentru raspuns, dar deja ANAF a cerut intrarea in insolventa.In acest caz ce mai pot face? In septembrie avem prima infatisare si stiu ca atunci s-ar numi lichidatorul. Mai am cum sa optez pt un lichidator anume?Ce solutii avantajoase mie mai am?Multumesc anticipat

Puteti sa solicitati dvs deschiderea procedurii de insolventa si numirea unui lichidator agreat !
Cererea se judeca in 5 zile
Dosarul ANAF se va conexa in septembrie la dosarul dvs
ca urmare ....

Puteti formula dvs o cerere prin care solicitati intrarea in insolventa si numirea unui anumit lichidator, cererea dvs se judecata in maxim 5 zile de la data depunerii la Tribunal. Ulterior se va conexa la dosarul dvs si dosarul cu termen in septembrie. Anexati cererii oferta de servicii a lichidatorului, asigurarea si atestatul.

Art. 31 alin. (4) din Legea 85/2006 " Daca exista o cerere de deschidere a procedurii insolventei formulata de catre debitor si una sau mai multe cereri formulate de creditori, nesolutionate inca, toate cererile de deschidere a procedurii se conexeaza la cererea formulata de debitor"