avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bună ziua. Observ că aici toţi scriu doar probleme :((( ... trist. Ce frumoasă ar fi lumea fără probleme :))) ... hm poate ar fi totuşi cam plictisitoare :))))). Din păcate şi eu vă scriu tot pentru o problemă :(((. Bunica mea a murit decurând (Dumnezeu s-o odihnească în pace) şi aş avea unele întrebări referitoare la moştenire. Mama împreună cu fratele şi 2 urmaşi ai unei surori vitrege au moştenit terenuri agricole în 10 locaţii diferite (cu diferite valori). În sucesiune se vorbeşte doar de faptul că fiecare a moştenit 1,75Ha şi 1,75/2Ha celor doi urmaşi dar nu şi locaţia. Întrebarea mea ar fi aceea dacă nu se poate să se vândă tot terenul înainte să se facă intabularea (din câte înţeleg eu pentru intabulare ar trebui să se specifice proprietarii fiecărei parcele) şi să se împartă banii. Mama mea are ceva probleme cu inima şi nu aş vrea să apară confruntări sau procese îndelungate între fraţi aşa că asta ar fi cel mai simplu... asta dacă ar fi posibil aşa ceva. Împărţirea fiecărei parcele în patru mi se pare puţin cam deplasat deoarece nu vorbesc de terenuri mari şi după cum am spus la început şi aşa sunt împărţite în 10 locaţii diferite. Vă mulţumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: drnbrc , utilizator 21:02, 25 Iulie 2008
1. Nu se poate vinde nici un imobil fara schita cadastrala, din pacate.
2. Succesiunea dezbatuta in fata notarului a stabilit cine sunt mostenitorii si ce avere a ramas, insa nu s-a efectuat iesirea din indiviziune. prin urmare, toti mostenitorii stapinesc o anume cota-parte din fiecare teren. Pentru ca sa fie vandute acele terenuri nu e nevoie sa faceti mai intai impartirea, trebuie doar sa fiti prezenti la semnarea actului de vanzare-cumparare.
Mulţumesc foarte mult pentru răspuns dar, tot nu înţeleg e sau nu intabularea obligatorie :-/

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj voluntar fara intabulare? justme1 justme1 Buna ziua, as dori sa fac fac succesiunea dupa moartea parintilor mei (suntem doi frati). Ne-am inteles asupra impartirii si am mers la notar, cu toate actele ... (vezi toată discuția)
Succesiunea dupa un parinte decedat d_wen d_wen Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine in legatura cu succesiunea pe care trebuie sa o facem eu si mama dupa tata. Problema sta in felul urmator: tata are ... (vezi toată discuția)
Mostenire si intabulare vicamircea vicamircea Va rog frumos dati-mi un sfat. Care ar fi drumul cel mai scurt si etapele. Mama soacra impreuna cu fratele ei au mostenit de la parinti 4 parcele cu suprafete ... (vezi toată discuția)