Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire si intabulare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire si intabulare

Va rog frumos dati-mi un sfat. Care ar fi drumul cel mai scurt si etapele.
Mama soacra impreuna cu fratele ei au mostenit de la parinti 4 parcele cu suprafete variabile. S-a facut succesiunea. Intre timp, a murit fratele. Urmasii acestuia - sotia si copii nu au facut succesiunea si nici nu intentioneaza din cauza costurilor. Prin urmare , mama soacra nu se poate intabula pe terenurile care ii revin de drept, pentru ca nu s-a stabilit care jumatate din fiecare parcela ii revine.
Ce ar fi de facut ? Se poate fara instanta de judecata ? Un acord intre mama soacra si urmasii fratelui dansei ar fi bun ?
Buna seara,
Este bun la notar dupa dezbaterea succesiunii de pe urma defunctului.
Altfel ... doar iesire din indiviziune la instanta.
Multumesc. Macar orientativ, cam cat ar fi costurile de succesiune pentru patru parcele care totalizeaza circa 5 ha ?