Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Microintreprindere sau IMM?
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Microintreprindere sau IMM?

Buna ziua,

O firma care in ultimii 2 ani a avut 7 angajati, si cifra de afaceri de 3 mil eur, si active sub 1 mil de eur, este Microintreprindere sau intreprindere mica?
Nu puteti sa va incadrati la microintreprindere adica veti plati impozit pe profit de 16%. Trebuie sa fie indeplinite cumulativ toate conditiile trecute in Codul fiscal pentru microintreprindere.
george-neagu, moderator
Intrucat cifra de afaceri realizata a depasit in decursul unui an echivalentul in lei a 100.000 euro, consider ca nu mai indepliniti conditiile pentru a va declara microintreprindere
danyyss a scris:

Buna ziua,

O firma care in ultimii 2 ani a avut 7 angajati, si cifra de afaceri de 3 mil eur, si active sub 1 mil de eur, este Microintreprindere sau intreprindere mica?

MicroIntreprinderea in exercitiul 2010 a depasit nivelul de 100.000 Euro, => vectorul fiscal D010 trebuie modificat. Pentru exercitiul 2011 si urmatoarele va fi in categoria IMM contribuabil la Bugetul Consolidat cu obligatii referitoare la plata IMPOZITULUI PE PROFIT